Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ ще извършва планови проверки на лечебните заведения на всеки две години. Това става ясно от публикувания проект за Наредба за условията и реда за извършване на проверки от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ на Министерството на здравеопазването.
Извънредните проверки пък ще бъдат извършвани без предварително уведомяване на проверяваните лица по преценка на изпълнителния директор на Агенцията при получена информация за здравни неблагополучия и/или нарушения при извършване на лечебната дейност; при всеки случай на сериозна нежелана реакция или инцидент; по искане на министъра на здравеопазването; по сигнали на граждани или други заинтересовани лица или по молба на компетентен орган на друга държава.
В наредбата е регламентирано, че ИА „Медицински надзор“ ще извършва проверки във всички лечебни заведения на територията на Република България, като проверки могат да се извършват и в лечебни заведения на територията на други държави, когато се извършват съвместни дейности по трансплантация и внос на органи, тъкани и клетки или асистирана репродукция.
Медицинските специалисти от Агенцията, които извършват проверки за съответствието на извършваните от лечебните заведения дейности по трансплантация на органи, тъкани и клетки и асистирана репродукция ще преминават задължителен курс на обучение най-малко веднъж годишно.
В наредбата е предвидена възможността в състава на комисиите, които извършват проверки да участват и външни експерти и медицински специалисти, които не работят в Агенцията, както и възможността Агенцията да поиска писмено становище по конкретен казус или по медицинска документация от експертните съвети по медицински специалности или отделни медицински дейности. Представителните организации за защита правата на пациентите също ще могат да участват със свои представители като наблюдатели в извършваните от Агенцията проверки. Възможността за участието на тези организации при извършването на проверки ще гарантира прозрачност на контролната дейност на Агенцията, се казва в мотивите на министър Кирил Ананиев, приложени към наредбата.
Пълният текст на Наредба за условията и реда за извършване на проверки от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ вижте тук.
Коментари по темата
Професорите не обучават, но скъсани няма, специализациите са фалшиви и не повече от "бизнес" за отговорните началници - тотална демотивация за лекарите. При мижавото заплащане на "пчеличките" за сметка на началството единствен мотиватор за някакво качество в здравеопазването остава законът и моралът на изпълнителите и насилието чрез контролни органи. Но кой ще контролира контрольорите, когато държавата отсъства... справка -фалшиви хоспитализации, коронарографии, ендоскопии, ТЕЛК-золуми и т.н. "неща" които са публична истина от много години... Кой контролира системата и получава големи пари за това или пак ще изгърми някой периферен бушон... Министър Нейков е много прав - системата....
Колкото ги проверяват същите чиновници днес от ИАМО, толкова пак те и утре ще проверяват. Абсолютно ненужна структура при днешната ни измислена държава и вертикал на властта!
Новата ЗДРАВНА ПОЛИЦИЯ. С репресии, контрол и наказания ще "оправят" системата.
Здравна МИЛИЦИЯ. Полиция би била, ако не е подчинена на пазвантина на правешкия каскет, съдружник на Маджо и Пашата.
Подвижен Другарски Съд. Какво значи за здравни неблагополучия. Всеки чакащ продължително пред кабинета без час може да прецени ,че това са здравни неблагополучия и да тръгне да се оплаква на герберастките заптиета . Не стига ,че все повече нямат и няма и да имат лекари ,ами и ще се оплакват
Обърнете внимание на конфликта на интереси!
ще проверяват тези, които "консултантката" Златица им Петрова позволи. Я изобщо това недоносче не го и откривайте. Няма нужда от още 106 заптиета на тикво-догано-мутрите