burevestnik.bg - Мобилна версия


Здравната комисия прие на първо четене

Министърът да контролира изпълнението на бюджета за лекарства на НЗОК

Касата, МЗ и Финансовото министерство са категорично против промените

 Министърът да контролира изпълнението на бюджета за лекарства на НЗОК

С 10 гласа „за“, един „против“ и 7 „въздържали се“ парламентарната здравна комисия прие министърът на здравеопазването да осъществява контрол върху прилагането на механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, по който Касата и производителите на лекарства сключват договори, чрез планови и внезапни проверки, които ще се извършват от назначена от него комисия. Промяната е направена в Закон за допълнение на Закона за здравното осигуряване, внесен от председателя на парламентарната група на ГЕРБ и председател на здравната комисия д-р Даниела Дариткова.

Припомняме, че проектът предвижда съставът на комисията да включва представители на Министерството на здравеопазването, Сметната палата, Националната агенция за приходите и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Срокът за доклада от проверката да е 14-дневен, а самият доклад да се публикува в интернет. Министърът пък ще може да отправя препоръки до Надзорния съвет на НЗОК.

С отрицателни становища по законопроекта обаче излязоха голяма част от заинтересованите страни.

„Вероятно вносителите на проекта приемат, че след като в ЗЗО не е регламентирана специална контролна процедура за прилагане на Механизма, то съществува законодателна празнота и контрол не може да бъде осъществяван, без да отчитат съществуващите в действащото законодателство и описани по-горе възможности за контрол. Предполага се, че поради това възприятие на вносителите мотивите не съдържат никакви аргументи, обосноваващи необходимостта от създаване на специален ред за контрол върху Механизма, чрез комисия, назначена от министъра на здравеопазването. Липсата на каквито и да било аргументи (мотиви) в това отношение не убеждават в необходимостта от неговото създаване (регулиране)“, пишат в становището си от НЗОК.

Според управителя на Здравната каса проф. Петко Салчев възлагането на контролна функция по прилагането на Механизма на министъра на здравеопазването, с мотива, че осъществява лекарствената политика в страната съгласно ЗЛПХМ, е неправилно. „Механизмът, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, е финансова мярка, финансов инструмент за спазване на бюджетна дисциплина, и ако законодателят, въпреки аргументите ни, реши, че следва да създаде специален ред за контрол върху прилагането му, то тази функция трябва да се възложи на финансов орган (въпреки че ех lege тя вече е възложена)“, казва той.

Управителят на Касата заявява, че е недопустимо в специалния ЗЗО да се въвежда контролно производство върху дейност на НЗОК, което да има за цел защита на частен интерес, т.е. на частноправни интереси, още повече на техните стопански интереси. „Възразяваме и срещу предложения състав на комисията, която ще осъществява контрол по прилагането на Механизма. Относно представителите на Сметната палата важат аргументите ни, изложени по-горе - считаме, че Сметната палата на общо основание, по силата на своите законоустановени функции осъществява контрол върху финансовата дейност на НЗОК, част от която е и дейността по прилагане на Механизма, казва проф. Салчев и припомня, че в Надзорния съвет на Касата влизат двама зам.-министри на здравеопазването, които са и представители на M3, както и изпълнителният директор на НАП.

„Като конституционно установен орган Сметната палата е независима при осъществяването на своята дейност и се отчита единствено пред Народното събрание. Участие на представители на Сметната палата в междуведомствени комисии на изпълнителната власт, които осъществяват контрол, би противоречало на принципа на разделение на властите. Сметната палата би могла да осъществява контрол по прилагането на механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК в рамките на ежегодния одит на отчета за изпълнението на бюджета на НЗОК“, казват от Върховната одитна институция.

От Министерството на здравеопазването също изразяват несъгласие с предложения законопроект. „Считаме, че предложените текстове създават по-скоро дублиращ способ за контрол от друг орган, а именно от министъра на здравеопазването. Дублирането на правомощия създава неясноти и затруднения в правилното прилагане на нормативната уредба, увеличава риска от евентуални противоречия между отделните контролни органи, от забавяне на проверките, от прехвърляне на отговорности. Поради гореизложените съображения изразяваме загриженост в ефективността на предложения законопроект в тази негова част“, казват от МЗ.

От Министерството на финансите са още по-категорични. „Възлагането на контролни функции на министъра на здравеопазването по прилагането на механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК и създаването на междуведомствена комисия, назначена от него, която да го подпомага при изпълнението на тази функция, е в противоречие с определените функции на Надзорния съвет, тъй като именно на Надзорния съвет е възложено да осъществява контрол върху оперативната дейност на НЗОК. Не би следвало първостепенен разпоредител с бюджет - министър да контролира автономен бюджет, на който законодателят ясно е определил органите за управление. Редът и условията за извършване на вътрешни и външни одити и проверки е по реда, предвиден за всички останали първостепенни разпоредители с бюджет“, пише министър Ананиев. Освен това той възразява категорично в комисията да бъде включван представител на НАП, тъй като посочената дейност на комисията не е от компетентността на Агенцията по приходи.

Срещу предложените текстове се обявиха и депутатите от БСП и ДПС, но почертаха, че са съгласни с частта от законопроекта, която предвижда през 2021 г. заради COVID лекарствените продукти, получени от човешка плазма или от човешка кръв - имуноглобулини, да може да бъдат изключени от обхвата на механизма.

Подкрепа за разширяването на правомощията на министъра изразяват от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), от Българската генерична фармацевтична асоциация - БГФармА и от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Според БАПЗГ контролът от страна на министъра на здравеопазването и мултидисциплинарния състав на контролиращата комисия, създадена с негова заповед и публикуването на протокола от проверките в сайта на M3, са гаранция за сигурност и прозрачност.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   WPxQ

User Avatar Гост 12.02.2021 04:14:11

Това е поредното законодателно недоносче на герберската юридическа "мисъл".

User Avatar Гост 11.02.2021 16:36:18

Арфарм, Бгфарм и медицинските сестри успяват да убедят комисията за решение, срещу което са НЗОК, МЗ, МФ, Сметна палата. А последните трябва да го изпълняват. Познай!

User Avatar Гост 11.02.2021 09:33:26

Здравната комисия до един трябва да са в затвора. Защото това е дружинката ,която десетилетия зачука здравеопазването на кучето в … . Тези са едни от основните виновници за идиотската политика довела България до това да няма медицински персонал и всички млади лекари да бягат в чужбина заради унизителното заплащане. А след 5-6 години положението ще е африканско. Къде е ДАНС и защо още не се е размърдала за погазването на националната сигурност елемент от която е здравеопазването. Никой ли няма да носи никаква лична отговорност за нанесените вреди ?

User Avatar Гост 10.02.2021 20:48:36

Дърдориткова иска да одържави окончателно касата. При това дори МЗ са против това да им се дадат такива правомощия, но БАПЗГ си го подкрепят по инерция, навярно неразбрали за какво става въпрос. Нерде механизъм за отстъпки на лекарства, нерде медицински сестри. Баба Милка барабар Петко с мъжете.

User Avatar Гост 10.02.2021 19:31:53

Май на Салчев са му посочили вратата.

Още от Новини