Д-р Станимир Хасърджиев е един от основателите и председател на Национална пациентска организация (НПО). Той инициира учредяването на Национално сдружение за борба с хепатита „Хепасист” и от 2009 г. е негов председател. Член на Управителния съвет на Европейски пациентски форум (EPF). Пред Zdrave.net д-р Хасърджиев направи равносметка за отиващата си 2018 г. и сподели очакванията за идваща - 2019 г.
Д-р Хасърджиев, каква е равносметката Ви за изминаваща вече година?
Добри намерения бяха изказани през тази година. Тя не мина без своите скандали. Припомням, че2018 г. започна с края на един скандал - този за мораториума върху лекарствата. Лично аз се надявах, че всички са си направили своите изводи от него и са разбрали, че в здравеопазването нещата не винаги са черно и бяло и не се правят кардинални промени за една нощ. За съжаление няколко пъти през тази години видяхме подобни ситуации с лансирането на различни идеи, които или не са били добре обмислени, или не добре комуникирани и които по-скоро разбунват духовете и създават допълнително напрежение в обществото. Като изключим това, годината беше белязана от заявеното желание за промени, за реформи.
Все още няма яснота до каква степен тези реформи биха могли да се осъществят. Не виждаме и някаква конкретика, въпреки че годината мина в сериозна работа на т.нар. работни групи. Все още не виждам някакви консенсусни решения, които да бъдат представени пред обществото и които да могат да бъдат обсъдени.
Какви са очакванията Ви от следващата година предвид увеличения бюджет за здравеопазване?
Въпреки че бюджетът за здравеопазване изглежда доста по-голям, в крайна сметка неговото разпределение от сега показва, че вероятно отново няма да бъде достатъчен. Заложените параметри не се различават съществено като структура от бюджетите на предходните години. Така че реална промяна в политиките на здравеопазването не очаквам да се случи. Не виждам в бюджета да са заложени драматично повече средства например за профилактика, за извънболнична помощ. Тези политики на практика липсват в бюджета, преповтарят това, което е направено предни години. Надявам се този бюджет да даде някакво спокойствие в системата, а през това време да се планират някакви по-съществени промени и това да го видим до 2020 г. в реални бюджетни изменения. В крайна сметка предстои през следващата година да разберем как ще изглежда реформата. Надявам се всички заедно да намерим отговор какво здравеопазване искаме да има в нашата държава и как да се развива то не само през 2019 и 2020 г., а поне до 2030 г. Надявам се освен това следващата година да бъде спокойна и решенията да се взимат в интерес на пациентите. Промените да са внимателно обмислени и добре конструирани, а гражданите и работещите в сферата на здравеопазването да са убедени в техния смисъл.
Какви са предстоящите промени?
Няма яснота, няма консенсусни решения и модели, общо взето всеки си дърпа нещата към себе си. Липсва обаче ясна визия, която някой да зададе като посока за нещо конкретно, което да започне да се обсъжда и около което да се върти дебата.
Снимка: Надежда Ненова
Коментари по темата
За какво точно не е прав и защо точно следва да се разграничи в едното си само качество! Заради мисленето, че това са две противостоящи страни, няма и да има уважение между тях. Тесният интерес на лекарското съсловие, ако се вярва на представляващия го по закон орган - БЛС, се състои също от по-голям бюджет и никакви реални реформа. Какво точно договаря той и какво някакви се пациентски организации! Кой има по-реална власт! Не защитавам Хасърджиев, в качеството му на опитен и умел нагаждач на местна и международна почва. Но какво, ако го няма или се "самоопредели". Какво точно би се променило, ...... с постове тук.
Това е Евгени Минчев в здравеопазването, както сполучливо тук един колега го определи. Най си е добре на сянка на държавна ясла ,много му дреме за пациентите, важното е да не работи кияка
доходоносен бизнес-шеф на пациентска организация, няма ли мандатност за този и другите като него-Таушанов, Пенка Георгиева и другите мърши.
Пак не си уплете розката хасърджията, пак пари за Харвоний няма, пак крокодилски сълзи от фарма- фирмите, пак и пак и пак!
Няма никакво значение ти какво очакваш! Вземи да се определиш лекар ли си или пациент! Или един от нароилите се мушмуроци, които живеят от пиар и празно говорене.
Ако е лекар, кой му е УИН кодът? Кога последно е плащан членският му внос? Или това се отнася само за редовите лекари, блъскащи по цял ден?
Prez 2009 ta Tikov-Aromanina staria Zinzarin/vlashki Mangal/,iskashe da stava bez UIN predsedatel na skapania BLS.Edin chas predi glasuvaneto pozora izleze v tozi sait i mu mina kotka pred krakata.Koeto ne poprechi da si razviva biznesa i da sere v ustata na vsichi doktori v Balgaria.Ta-goliam praz !
Gotino,a? Ami zasto e tova NE-PE -O ve pedi ?Zashto si ti,ve pedi ?Immeno ti Stanimira ?
Ама вие открихте топлата вода!
Аболютно реалистична прогноза. Поздравления за д-р Хасърджиев.
Този е най-големият пациент сред лекарите.
Този зор за промени няма! Така си му е добре!