burevestnik.bg - Мобилна версия


Още 6 имена в „Дървото на живота" на ВМА

Ще продължим да се развиваме и в областта на бъбречните трансплантации, заяви проф. Мутафчийски

 Още 6 имена в „Дървото на живота

Медици, военни пилоти и трансплантирани от екипите на Военномедицинска академия (ВМА) пациенти отбелязаха Европейския ден на донорството. „Дървото на живота” в памет на донорите бе допълнено с имената на 6 души, дали през 2024 година шанс за втори живот на тежкоболни пациенти във ВМА, съобщиха от лечебното заведение.

ВМА винаги ще е на поста си като трансплантационен център, защото за нас това е национално отговорното отношение. От началото на трансплантационната програма в през 2007 година при нас са извършени 104 такива интервенции.  Ще продължим да го правим и да се развиваме и в областта на бъбречните трансплантации – с цялото усилие на екипа ни и с разбирането от страна на Министерство на отбраната, ние инвестираме много за тази програма, заяви началникът на ВМА ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.

„Нашата листа на чакащите се актуализира и обсъжда всяка седмица от нашите екипи. И тук е моментът да благодаря на този огромен екип, повече от 50 колеги, които работят със сърце по тази програма. (…) Имаме и нашето бебе – на наша трансплантирана пациентка, която със своето присъствие тук показва какво велико нещо е трансплантацията“, заяви още началникът на ВМА.

Благодарност към роднините на донорите и към лекарите поднесе и директорът на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева.

„Не е лесно 20 години да поддържаме тази възходяща линия и това ниво на трансплантациите, но това се дължи на нашия ентусиазъм и подкрепата на ръководството на болницата, цялата Академия прие трансплантациите като кауза и затова призовавам всички да аплодираме ВМА“, каза проф. Никола Владов, ръководител на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология.

Безспорно за целия личен състав на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили това е мисията, с която сме свързани силно емоционално. За нас е  гордост и чест, че можем да допринесем за спасяването на човешки живот. Участваме в транспортиране на органи за трансплантации и от други европейски партньори, но за съжаление това се случва много рядко, каза подполковник Пламен Дончев. Той поясни, че това е мисия, която не е толкова сложна като физическото изпълнение, но психологическо натоварване е огромно.

„Ще бъда кратка, вълнението ми е огромно. Рая е дете – чудо, дошло на този свят след много голяма борба, 15-годишна, в която с мен влязоха лекарите от ВМА. Огромна благодарност на всички, които са част от този процес и всеки ден се грижат за хора като мен, за да можем един ден да си кажем „Успяхме заедно”. Рая не е дете само на мен и баща й,  тя е дете на всички лекари, които са били до мен, дете, дошло на този свят с много любов и благодаря на моя донор Йоана и на нейните близки. Защото ако не бяха те, нямаше аз да стигна до тук – да се нарека майка на Рая“, заяви Петя, която е претърпяла чернодробна трансплантация и през миналата година роди първородната си рожба.

На церемонията присъстваха още заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров, лекари и пациенти, трансплантирани във ВМА.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8qAm

User Avatar гост 09.10.2024 09:50:23

Ванчето и Пенков са eмблематичните лица на българското здравеопазване - крадливо, показно, изкуствено, глупаво и креватно активно. Отвратително отражение на последните 15 години

User Avatar Гост 08.10.2024 18:00:42

Ванчитууууу

Още от Новини