Днес в УМБАЛСМ "Пирогов" беше даден официален старт на 6 месечен проект "Превенция и отговор към домашното насилие в условията на извънредно положение и в контекста на пандемията COVID-19", съобщиха от лечебното заведение.
Инициативата "Приемна за жертви на домашно насилие и гореща телефонна линия" има подкрепа и от Фонд "Обединени срещу COVID-19", от Фондация "Tide" и Министерство на правосъдието.
Целта на проекта е да разшири обхвата на действията си за подкрепа на жертвите на домашно насилие чрез приемната за тези жертви, горещия телефон, на който могат да получат помощ и предстоящо стартиране на национален специализиран уебсайт за домашното насилие. Изпълнителният директор на "Пирогов" проф. Асен Балтов обясни че има идея да се предоставят апартаменти или помещения, където пострадалите да бъдат настанени, докато се изясни причината за проявата на агресия и се предприемат мерки, каквато например е издаването на ограничителна заповед.
"Това е необходимо, за да има къде да се подслонят хората, които не се хоспитализират в лечебното заведение, но се нуждаят от закрила. При нас, в "Пирогов" ще продължим да извършваме всички необходими и възможни медицински дейности, от които се нуждаят пострадалите.".
Проф. Балтов посочи, че много често пострадалите идват през нощта и въпреки създадените условия е необходимо съдействието и на други институции, така че помощта да бъде по-дългосрочна и ефективна.
Дияна Видева от Асоциация "Деметра" подчерта необходимостта от създаване на условия за изолация на пострадалите за няколко дни и призова за съдействие институциите. Освен телефонната линия, която функционира все по-добре, тя обяви и стартиране на сайт и специален чат, на който хората да могат да задават въпроси, а специалисти като полицаи и психолози да им отговарят.
Националният консултант по въпроса за домашното насилие в МВР инспектор Пенка Стоянова съобщи, че се наблюдава нарастване на случаите на жертви н домашно насилие в условията на коронавирусната епидемия. Тя уточни, че по данни на Главна дирекция "Национална полиция" жертвите, които са загубили живота вече са 9, а сигналите за агресия в семейна среда са достигнали 3500. Ограничителните заповеди само в Софийски градски съд са 600.
За да промени тази тревожна статистика партньорите в борбата с домашното насилие предвиждат конференции с различни организации и институции.
Проектът се реализира от Асоциация "Деметра", в партньорство с ГД "Национална полиция" и УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" на територията на университетската спешна болница "Пирогов".
Организациите призовават всички пострадали от домашно насилие да сигнализират своевременно на телефон 0700 40 150.
Коментари по темата