Шест от 10 пациенти с хронични проблеми в Гърция нямат до себе си медицинско лице – здравен съветник, а четирима от 10 са принудени да следват схеми на лечение, които не отговарят на техните нужди. Това сочат предварителните резултати от проучване на Организацията за осигуряване на качеството в здравеопазването (ODIPY) и Факултета по здравни науки на Атинския университет, пише е-Katimerini.com.
Изследователите са установили, че 57,2% от пациентите трябва да вземат важни решения относно здравните услуги, които използват, без помощта на експерт, координиращ лечението им, а 29,6% са само „отчасти доволни“ от режима на лечение, който са им предписали.
Данните от проучването са част от доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Indicators Surveys (PaRIS), който отразява нивото на здравните услуги.
В момента се публикуват изводите от анкета с 400 пациенти с хронични заболявания, които са част от пилотната фаза на проекта. Основната фаза ще обхване 10 000 пациенти.
Обезпокоителен факт според изследователите е много високият дял – 44,6%, на хората които трябва сами да разказват на лекарите медицинската си история, защото нямат медицинско досие.
На друг въпрос 22,6% от респондентите са отговорили, че често са избягвали да потърсят лечение поради трудния достъп до здравно заведение в първичната помощ.
Това са само част от проблемите, които организацията ODIPY (създадена само преди две години), e установила в националната здравна система. Според екипа те засягат всички пациенти, а не само тези с хронични заболявания.
Някои от по-сериозните проблеми засягат и дисбаланса в разпределението на пациентите и наличния здравен персонал, в резултат на което някои болници са пренаселени, докато други не се използват достатъчно.
Коментари по темата