burevestnik.bg - Мобилна версия


Тренировки и глад, а килограмите не помръдват - проверете щитовидната жлеза

 Тренировки и глад, а килограмите не помръдват - проверете щитовидната жлеза

Неуспешната битка с килограмите невинаги се дължи на завишен прием на калории, грешки в диетата или недостатъчно тренировки. Всъщност, ако въпреки балансираното хранене и засилените упражнения, резултат липсва, това може да е сигнал за проблем с щитовидната жлеза. „Червената лампа” в тази насока трябва да светне, когато въпреки реалните усилия за свалянето на излишните килограми, кантарът не помръдва, а освен това започваме да имаме и други проблеми като прекалени чести пристъпи на умора и липса на енергия.

Редица изследвания сочат, че съществува пряка връзка между заболявания, произхождащи от нарушената функция на щитовидната жлеза и телесното тегло. Причината е, че хормоните, произвеждани от щитовидната жлеза, т. нар. тироидни хормони, имат ключова роля за регулацията на метаболизма, обмяната на веществата и изгарянето на мазнините, от които зависи поддържането на нормални килограми. За съжаление, понякога дълго време заболяванията на щитовидната жлеза „се маскират” зад различни симптоми и оплаквания, които се отдават на обичайните за ежедневието на съвременния човек стрес и напрежение. Ако обаче, дори и при редовно посещаване на залата и разумно хранене, теглото ни не намалява, а дори напротив, е добре да се потърси консултация със специалист. В случай, че този проблем е придружен с други, често пренебрегвани с лека ръка промени, като изтъняване на косата, чупливост на ноктите, целулит, повишена чувствителност към студ, липса на сексуално желание, обилно изпотяване, подпухналост на лицето (особено около очите), запек, е повече от препоръчително да се посети кабинета на ендокринолога.

Причина за необяснимото напълняване или невъзможност за сваляне на килограми може да са различни заболявания на щитовидната жлеза, едно от които е хипотиреоидизъм. При него се наблюдава понижена функция (хипофункция) на щитовидната жлеза, поради което падат и нивата на хормоните тироксин и трийодтиронин. регулиращи редица биохимични процеси. В резултат теглото започва да се увелича без конкретна причина, честите пристъпи на умора се превръщат в хронични, човек се чувства сънлив и без енергия. Подобни проблеми водят и до емоционални трудности – честа смяна на настроението, депресия, апатия.

Хипотиреоидизъмът се среща обикновено при жени над 40-годишна възраст, но не е невъзможно да се прояви и в по-млади години. Негова проява е и тиреоидит на Хашимото, един от симптомите на който също е увеличаване на теглото.

Ненавременно лекуваният хипотиреоидизъм може да доведе до редица по-сериозни усложнения като сърдечно-съдови проблеми. Една от най-тежките последици от това състояние, ако то не бъде диагностицирано и съответно лекувано, е т. нар. микседемна кома, която е животозастращаваща. Подобни тежки усложнения обаче са редки.

Успокоителното е, че съвременната медицина предоставя както изключителна точна и прецизна диагностика на проблемите, породени от нарушенията на щитовидната жлеза, така и възможности за тяхното лечение. За да се уверим, че тя функционира в норма, е препоръчително да й се направи пълната характеристика, включваща изследвания на нивата на хормоните Т3, Т4 и TSH. Важно е и тяхното разчитане да се извърши от специалист, защото понякога дори лекото изменение в някой от показателите би могло да насочи към нуждата от допълнителни изследвания и евентуално поставяне на диагноза.

Повече за проблемите с щитовидната жлеза можете да научите от уеб портала щитовиднажлеза.bg


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   r8v%

Още от Новини