burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Стоян Борисов:

Условието за подписване на НРД е увеличаване на цените на пътеките и прегледите в извънболничната помощ

 Условието за подписване на НРД е увеличаване на цените на пътеките и прегледите в извънболничната помощ

Имаме желание да подпишем рамков договор, но едно от условията за това е да бъдат повишени цените на част от клиничните пътеки. Това заяви пред тв Европа главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов, като припомни, че цените на пътеките не са увеличавани от 11 години.

„Потребителската такса също не е повишавана от 7-8 години“, отбеляза той, като включи и този пункт в условието за подписване на рамков договор. „Моето мнение е, че ако не се повишат цените на клиничните пътеки и на прегледите в извънболничната помощ, колегите няма да ни дадат разрешение да подпишем договора“, заяви още той.

Съсловната организация си дава сметка, че не могат да се увеличат цените на всички клинични пътеки, каза д-р Борисов, но отбеляза, че БЛС иска диференцирано да се увеличат цените на клинични пътеки, които се работят и на второ, и на първо ниво на компетентност. „Т.е., на областни и общински болници, които в момента са в много тежко финансово състояние“, поясни той.

Главният секретар на БЛС припомни, че в момента най-сериозно е положението с общинските болници в малките градове и с някои от областните болници. „Повечето от общинските са в затруднено финансово положение, в процес на декапитализация, т.е. дълговете, които имат, са по-големи от техния първоначален капитал. Това е процес, при който въпреки взетите мерки процесът не може да бъде спрян, те продължават да трупат дългове и на практика, ако кредиторите си поискат дълговете, тези болници фалират. И нашите сведения са, че в момента такива болници са около 12-14“, каза д-р Борисов.

Той отбеляза, че проблемите на тези болници трябва да се решат най-вече на местно ниво. „Директорите на болници заедно с кметовете и с общинските съвети трябва да преценят какви са възможностите на тези болници да функционират, има ли отделения, които могат да бъдат слети, да бъде съкратен персонал – което не вярвам да стане, защото те така или иначе нямат персонал и са в много затруднено положение – в тази насока също трябва да се работи“, коментира лекарят и отбеляза: „Трябва да се има предвид, че тези болници изпълняват и социални функции. Там живеят предимно възрастни хора, пенсионери. При тях хроничните заболявания са много повече, а те нямат и възможност да стигнат до големите градове“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jQvm

User Avatar willy 30.01.2018 17:08:16

Все пак...защо да се повишат цените на пътеките , но не и цените на извън болничните прегледи , УМНИКО!

User Avatar willy 30.01.2018 12:22:42

Относно форума... ...По-добре да не чета, да избегна глупостта тъй досадна безнадеждна-мрачни мисли ме обсебват- що ще стане с тоз народ - даже и да си пророк- чужди мисли не допуска, КОКАЛА ДА НЕ ИЗПУСНЕ, Тази максима велика, трайно праща го в тупика!

User Avatar Dr_Doolittle 29.01.2018 21:09:50

И какво като не подпишете - влизат правилата на тулупите от НЗОК и сте поставени при същите унизителни условия. Просто УС на БЛС трябва да излезе с декларация, че условията на правителствената тъпа каса са унизителни за лекарското съсловие И НЕ ПРЕПОРЪЧВА ПОДПИСВАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИ ДОГОВОРИ С НЗОК. Пък след това всеки да си преценява дали да се унизява с такъв договор или не. Поне да се казва истината , като не можете да накарате политическата класа комуняги във властта да демонополизира прасето си и да пусне други здравни фондове между които да има конкуренция както за пациентите желаещи да си внасят вноски там, така и за изпълнителите на медицински дейности с кого да подписват договор....

User Avatar Гост 29.01.2018 16:28:46

Надзорният съвет е махнал от методиката за заплащане на болничната помощ възможността със заявление да се искат надлимитните средства и в случай, че има останали неусвоени в рамките на съответната област (РЗОК) или на национално ниво, тези дейности да се заплатят. Всяка възможност за гъвкаво преразпределение е отнета и то в противоречие с текстовете на НРД. Поредното безумно решение на касата!

User Avatar Учуден 29.01.2018 22:20:22

Неусвоените средства се прехвърлят за следващия месец.Надлимитна дейност не се купува,нито със заявление,нито с каквото и да било.

User Avatar !!! 29.01.2018 19:24:17

И каква полза има от тази "възможност", след като "неусвоените" са усвояват на централно ниво от безлимитните лекарства и индикативните кл.пътеки и процедури? А и след обичайните за последните години редакции, допълнения и изменения на "методиката", вкл. и на миналогодишните правила, дали според теб е имало много болници, на които да им е покрита надлимитна дейност с евентуални икономии?! Апропо, и в новите правила/методика/ е разписано, че при наличие на неусвоени средства на ниво РЗОК директорът ѝ може да внесе предложение до Надзорния съвет на НЗОК за коригиране на определените стойности в приложение № 2 - чл.14, ал.1. Както и че болницата може да прехвърля икономията на средства в рамките на общия размер на определените стойности - чл.12, ал.2. Но..., както винаги има НО. В случая със сегашните правила, това е, че те са правно несъстоятелни при липса на анекс към НРД-2017г., най-малкото заради неактулността към настоящия момент на глава пета и чл.355 от това НРД.

Още от Новини