485 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. Броят на починалите вече е 14, съобщиха от МЗ.
Днес в късния следобед от „Александровска" болница беше съобщено, че в лечебното заведение е починала 83-годишна жена с COVID-19. Тя е страдала от артериална хипертония и диабет.
По информация на Националния оперативен щаб през деня са доказани още 8 нови случаи, като 5 от тях са в София, 1 в Благоевград, 1 в Кюстендил и 1 във Видин. Лабораториите продължават да работят.
173 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 21 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.
По отношение на общата картина – към 3 април: 275 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 210 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 47 години.
Регистрираните случаи по административни области са както следва: Благоевград – 15; Бургас – 21; Варна – 23; Велико Търново – 4; Видин – 2; Габрово – 2; Добрич – 10; Кърджали – 8; Кюстендил – 7; Ловеч – 1; Монтана – 18; Пазарджик – 8; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 29; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 5; Смолян – 13; София – 292; Стара Загора – 3; Хасково – 2; Шумен – 4.
Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 22 души.
Коментари по темата
В целия свят съобщават за хоспитализация на 20 % от случаите, само у нас са 40% . Защо? Презастраховане? Некомпетентност? Стремеж на Боби и сие да ни уплашат?
По целия свят рядко е водеща новина ежедневният медицински факт за отказ от хоспитализация (при липса на основание за такава). Само у нас всеки Божи ден това е превърнато от местните мисирки във водеща новина, за която се отделят по 10 минути в най-гледаното време, командироват се екипи и се таманят интервюта!
Трябва да се обединяваме и да търсим критична маса от разумно мислещи хора. И мен ме е срах, но не от смъртта, а от преживяванията около умирането. Това не е повод да спра да работя и да рискувам всеки ден. Никога не съм претендирал, че спасявам живот. Стремежът ми е да помагам на хората да живеят нормално със себе си , с близките си с болестите и другите житейски премеждия. Какво ще правим с пациентите си след този световен страх, какво ще правим със себе си и професията си, със съвестта си. За 40 години работа съм изпратил в последния им път повече от 2000 пациента. С много от тях съм се сприятелявал, но съм ги изгубил. Изгубил съм родителите си, един от братята си и други близки хора. Сега не бих поел гаранция за живота на никого от хората около мен, а и за мен самия, но това не е повод да се съсипе живота на тези, които ще останат живи след КОРОНАТА.
Няма как да има достоверна клинична диагностика без аутопсионна верификация. В момента починалите с положителни вирусологични проби не се аутопсират. Оправдания за тази глупост могат да се изговорят и изпишат с тонове, но това не променя факта, че няма по-ясни и безсопрни критерии за причините за смърт от некропсията.
Да Да или не си лекар или некадърен лекар. COVID води до ARDS, което в комбинация с няколко други придружаващи заболявание увеличава риска да загинеш. Когато си на апарат с дихателна недостатъчност, не си там заради екзацербация на АХ или Диабета. Там си заради корона вируса. Придружаващите заболявания забавят и затрудняват лечебния процес. В Италия тези всичките хора можеше да умрат от основните си заболявания, но нямаше да се случи в толкова кратък период и нямаше да се случва толкова масово. Недей да говориш по теми, които не разбираш. А ако си колега те съветвам да дойдеш, в който и да е ОАИЛ в България и малко да се образоваш.
Пий си лекарствата, какво ще кажеш за интервюто на проф. Хинков, на проф. Монтанари , на проф. Мария Рита, на доц. Мангъров? Провери смъртността в Италия, сравни с предните години, дори е по - малка. Явно и ти си с примирите мозъци от властта.
Всеки ОАИЛ е място за работа на образовани. Това не означава, че от тези места се правята обосновани преценки за професионалната квалификация на други лекари. Освен това, при смъртност от около 90% от интубираните, стигаме да сериозен етичен проблем, свързан с целесъобразността на интубацията. Това обаче, е въпрос за след епидемията. Прекалено висок данък плащаме на страха от смъртта, а тя е част от професията ни, така както е част от живота.
Благодаря ти, колега за точното мнение! Много си прав за всичко.
Ей, олигофрени!!! Спрете да пишете, че е умрял човек от Ковид 19, като същият човек има редица придружаващи заболявания - хипертония и диабет - има основни заболявания мишки!!! Всеки който умре от нещо ще го пишете Ковид 19, така ще е докато МЗ се управлява от некадърно Деде - което хал хабер си няма от медицина, докато стоят за заместници хора,които не са виждали болен, и докато премиер е г-н Тиква!!!!
Никой не казва, че е от, а че е с covid. навсякъде така правят сметките. Даже днес четох един материал, в който се чудеха колко от починалите в италия са щели да си умрат и без короната. Но пък е факт, че смъртните случаи се увеличиха страшно много и здравните системи никога не са изпитавли подобни проблеми преди вируса. така че чисто логически - май баш вирусът си е отговорен за това.
Съгласен съм с Вас, а може ли да попитам нещо друго? Има ли изобщо починали пациенти с вируса на грипа в момента? Или всичко минава в графата китайски вирус? Мерси.