burevestnik.bg - Мобилна версия


1/5 от ромите студенти завършват медицина

1/5 от ромите студенти завършват медицина. Това стана ясно днес по време на кръглата маса „Успешни практики и модели за интеграция на ромите“, организирана от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ и „Отворено общество“.

Стипендиантската програма за студенти по медицина от ромски произход съществува от 2008 г., като само през академичната 2014/2015 г. са подкрепени около 60 студенти, а голяма част от завършилите се връщат да работят близо до техните общности.

„Социализацията и интеграцията на малцинствата и уязвимите общности са тест за интелигентността на нацията. Интелигентните и ефективните нации съумяват в този процес да достигнат до високи резултати. Те разбира се са предмет на взаимност, както във властта, така и в обществата трябва да търсим онзи елемент, който е най-важен в спояването между хората и между управлението и хората. Това е солидарността. На първо място солидарността е хоризонтална политика и чак след това е вертикална. Когато ние помежду си като хора можем да общуваме, когато обменяме информация, когато проявяваме разбиране и формираме общия си начин на мислене, това позволява да бъдем и толерантни едни към други, да разбираме своите култури, да ги уважаваме и да сме единни в многообразието, което всъщност е богатството на обществото. От това богатство се ражда криетивността“, каза при откриването на кръглата маса вицепремиерът и министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев.

Той даде пример за успешни практики в областта на здравеопазването в обучението на ромските медиатори. „Успешните проекти трябва да прераснат в национални политики и гаранцията за това е, че от 2012 г. има създадена национална стратегия, има създадени и местни планове“, допълни д-р Семерджиев.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   h1B4

Още от Новини