11 млн. лв. повече от заложения средномесечен разход за онкомедикаменти е платила НЗОК през май. Това сочи справката на фонда. С тази сума Касата е платила от началото на годината общо 164 410 046, или 47 млн. лв. повече от заложеното.
Със запазването на този темп на разходи за онколекарства преразходът в края на годината ще надхвърли и очакваните от Надзорния съвет на Здравната каса 100 млн. лв.
Темата за преразхода на НЗОК за лекарства за лечение на онкологични заболявания от месеци е „дежурна“ тема по време на заседанията на Надзора. Във връзка с проблема от Касата планираха преговори с фармакомпаниите за договаряне на допълнителни отстъпки, които да помогнат за намаляване на сумата. Към момента обаче няма яснота дали преговорите са приключили и какво е договорено.
В случай, че резултатът от тях не се окаже достатъчно добър за бюджета на НЗОК, се очаква да се премине към друг вариант – прехвърляне на плащания за онкомедикаменти към бюджета за 2019 г.
Припомняме, в предишни години станалият вече традиция преразход в перото за лекарства се покриваше от резерва на здравния фонд. Тази година обаче той е не 10%, а 3% от общия бюджет на НЗОК. В добавка, част от него е предварително разпределена за разходи в извънболничната помощ. Така сумата, която остава, няма да бъде достатъчна за покриване на недостига в перото за лекарства.
Надвишаване на средномесечния разход е отбелязано и при медицинските изделия в болничната помощ. За май НЗОК е платила по това перо близо 9,9 млн. лв., при заложени около 8,2 млн. лв. Тук обаче изпълнението на бюджета се движи почти според предвиденото и е възможно в следващите месеци сумата да се компенсира.
За разлика от онколекарствата и медицинските изделия в болничната помощ, разходите за дейност в болниците са далеч под средномесечното. При заложен средномесечен разход от около 150 млн. лв., за май Касата е платила на болниците 139,5 млн. лв. Общият разход на НЗОК от януари насам за болнична помощ възлиза на 748,3 млн. лв., което е с близо 2 млн. лв. по-малко от очакваното изпълнение на бюджета към момента.
Така за пореден месец числата показват, че единствено при онкомедикаментите разходите са неконтролируеми – факт, за който отдавна предупреждават експерти от сектора.
Коментари по темата