burevestnik.bg - Мобилна версия


14 ноември – Световен ден за борба с диабета

Експерти съветват: Повече внимание за хората в предиабет, стриктен контрол при диагностицирано заболяване

14 ноември – Световен ден за борба с диабета

Днес отбелязваме Световния ден за борба с диабета. Хроничното заболяване вече  придобива мащабите на световна епидемия, категорични са експертите - от диабет страдат над 360 млн. души по света, на всеки 10 секунди двама души получават тази диагноза,а един човек умира от болестта или усложненията й.

Според прогнозите на СЗО към 2030 г. над 500 млн. души по света да бъдат засегнати от диабет, това на което акцентират специалистите обаче е нарастващият брой хора в  предиабет, т.е. хора, чието състояние е на границата за възникване на заболяването.     В България според статистиката от диабет страдат над 420 000 души, повече от половината обаче не знаят това. Редовните профилактични прегледи при личния лекар с измерване нивата на глюкозата на гладно са решаващи за навременното откриване на заболяването, категорични са ендокринолозите. Личните лекари също разполагат с един много ценен инструмент за ранно определяне на риска от диабет – въпросника FINDRISK.

Наднорменото тегло и наличието на първостепенни родственици, страдащи от захарен диабет в родословното дърво са насочващи белези, които трябва да ориентират и лекаря, и пациента и да бъдат знак, че са необходими адекватни мерки за намаляване на риска от болестта. Те се изразяват в промяна в начина на живот – подходящ хранителен и двигателен режим, намаляване на стреса, редуциране на телесното тегло.

Симптомите, при които трябва да се търси помощ от специалист са непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, силно чувство на глад, чести инфекции в лигавицата на устата, уринарния тракт и по кожата, необяснима обща слабост, рязко спадане на тегло.

Важно е да се знае, че усложненията от диабета могат да бъдат много тежки и с висока цена както за пациента, така и за семейството му и цялото общество. Основен проблем са късни усложнения на болестта, които могат да доведат до слепота, хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, ампутации на крайници, съдови усложнения – исхемична болест на сърцето, миокарден инфаркт, мозъчносъдова болест, мозъчен инсулт.  

Редовният самоконтрол намалява риска от усложненията от диабета с 35%, категорични са ендокринолозите. Ето защо те поставят на първо място по важност превенцията, системното наблюдение от специалист ендокринолог на хората в състояние на предиабет и стриктното проследяване на хората, вече диагностициране на заболяването.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wTkV

Още по темата