burevestnik.bg - Мобилна версия


Всяка година в България:

1500 нови случая на злокачествени заболявания на кръвта

Злокачествените заболявания на кръвта са над 140 типа, а основните групи са основно три - левкемия, лимфом, миелом. Данните сочат, че на всеки 35 секунди в света се диагностицира по един пациент със злокачествено заболяване на кръвта. В България всяка година се диагностицират около 1500 нови случая. Ракът на кръвта е петото по разпространение онкологично заболяване и е най-често срещаната форма на злокачествено заболяване при децата.  

Това стана ясно на представянето на първия у нас художествен проект, посветен на пациентите с рак на кръвта. Фасади на сгради в София и Пловдив бяха изрисувани от артиста JahOne и екипа на Фондация Visionary с графити, символизиращи надеждата на пациентите с рак на кръвта, че иновациите в лечението на тази група заболявания могат да им дадат нов живот.

Графитите могат да бъдат видени на ул. „Ангел Кънчев“ 27 в София и в двора на Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив (бул. „Васил Априлов“ 15). Те са реализирани като част от кампанията „Животът със злокачествени заболявания на кръвта е възможен!“.

По време на събитието проф. Маргарита Генова, председател на Българското медицинско сдружение по хематология, заяви, че през последните години иновациите в хематологията са изключително големи, резултатът от лечението на злокачествените заболявания на кръвта нараства в пъти, а те вече не са смъртна присъда. „Надявам се с нашия опит и усилия да преобърнем представите на обществото и успехите в тази област трябва да бъдат подкрепяни“, допълни още тя.

Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), добави, че както във всички останали области, така и във фармацията, технологиите се развиват бързо. „Ако преди 30 години лекарите са разполагали с един много ограничен инструментариум, за да се справят с онкохематологичните заболявания, сега този инструментариум е богат“, каза още Деян Денев. Той допълни, че новите технологии, които сега навлизат, обучават имунната система на организма сама да се справя с раковите клетки, като вече има разрешение за употреба на такива терапии, които в рамките на следващите години ще са достъпни и за пациентите в Европа.

Повече информация за кампанията може да се намери във Facebook страницата на инициативата „Иновация за живот“, както и чрез специално създадените хаш-тагове #ИновацияЗаЖивот и #животътЕвкръвтами.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Tm73

User Avatar Злокачествено 28.09.2018 22:38:26

Най-злокачественото заболяване на кръвта в България е лицето Маргарита Генова. Защо ли не разкаже как синчето й получи рушвет кола за апаратура, с която Тя (Да се свети името й) изследва болните срещу солидни сумички?

Още от Новини