burevestnik.bg - Мобилна версия


17 млн. лв. дългове имат общинските болници от началото на годината

17 млн. лв. дългове имат общинските болници от началото на годината

На територията на София има 42 общински здравни заведения – диагностично­консултативни центрове и болници. Те получават допълнително финансиране от Общината за здравни услуги, които не се покриват от НЗОК. Въпреки това дълговете на общинските болници в цялата страна възлизат на общо 17 милиона лева.

„Надяваме се да се възстановят лимитите на общинските болници. Подготвяме подробен анализ, с който да запознаем министерството и разчитаме на добра комуникация с тях. В краткосрочен план получените по-малко средства не се отразяват, но ако тенденцията се запази, няма да е добре за тях. Затова се налага да водим диалог с министерството, с НЗОК и да дадем нашите аргументи за ролята и необходимостта от общинските болници“, посочи пред БНР зам.-кметът на Столична община по здравеопазване и финанси Дончо Барбалов.

„През последните месеци изключително сме засилили контролът върху работата на лечебните заведения. В резултат на извършени проверки сме подали два сигнала за две ДКЦ­-та до компетентните органи за констатирани нарушения и очакваме там допълнителна проверка. Така че контролираме дейността на ДКЦ-­тата, на болниците, и следим изкъсо тяхното финансово състояние, както и качеството на медицинските услуги, които те предоставят“, информира още той.

По думите му са установени нарушения в 5-то и 29-то ДКЦ. „Това, което ние сме констатирали като нарушения, обикновено е свързано с неправилно изразходвани средства на дружеството – например неспазване на Закона за обществените поръчки и сключване на неизгодни договори. И в двата случая имаме назначени нови директори“, каза Барбалов.

„Дофинансирането на общинското здравеопазване за 2017 година възлиза на 10 милиона лева. Тези пари се използват за допълнителни медицински услуги, които се предлагат от общинските болници. Например в 1-ва градска болница, благодарение на финансирането от Столична община, имаме 15% повече прегледи. Извън тези 10 млн. с решение на Общинския съвет се отпускат средства за закупуване на медицинска апаратура, за ремонти на различни отделения“, допълни той.

Когато лечебното заведение е на загуба, общината препоръчва да бъде изготвен оздравителен план или преструктуриране. Такова преструктуриране се налага за 5­-то ДКЦ в Студентски град и 30-то ДКЦ в "Обеля", стана ясно още от думите на зам.-кмета.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZkKe

Още от Новини