burevestnik.bg - Мобилна версия


17 неонатологични отделения в страната са подкрепени от "Нашите недоносени деца" през 2020 г.

17 неонатологични отделения в страната са подкрепени от

Невъзможността за посещения на недоносените бебета от родителите им, цялостният натиск върху здравната система в България и нарастващата необходимост от специализирана помощ, проследяване и консултации в условията на усложнена епидемиологична обстановка, са причините фондация „Нашите недоносени деца“ да разшири дейностите си през 2020 г., съобщават от организацията.  

През 2020 г. фондацията е подкрепила 17 неонатологични отделения в страната със защитно облекло, предпазни шлемове и очила, както и нова медицинска апаратура. Открити са били три семейни стаи в болниците в Стара Загора и Търговище, в които родителите да могат да прекарват пълноценно време с недоносеното си бебе, преди изписването му от болницата. Инициативата е част от дългогодишните усилия на фондацията за въвеждане на семейно-ориентираната грижа по време на болничния престой на недоносените и родени с влошено здравословно състояние новородени.

През 2020 г. са били проведени повече от 500 безплатни дистанционни консултации със специалистите на Център за детско развитие “Малки чудеса” и водещи неонатолози от страната. Подкрепени са били повече от 300 семейства чрез предоставяне на общо над 1200 терапевтични сесии за деца и родители, както и чрез провеждане на групи за психологическа подкрепа на родители, чиито бебета са в болница.

През тази година фокусът на фондацията е насочен отново към осигуряването на терапевтична подкрепа за преждевременно родени деца и деца с трудности в развитието, както и на техните семейства, подобряването на материалната база в неонатологичните отделения в страната и насърчаване на семейно-ориентираната грижа, чрез изграждането на нови семейни стаи в неонатологичните отделения.

Сред най-важните инициативи на Фондацията е социалната програма към Център за детско развитие “Малки чудеса”,насочена към деца от семейства с финансови затруднения. Програмата има за цел да осигури възможността да посещават терапевтични занимания при нужните им специалисти (логопеди, психолози, ерготерапевт, специалист ранна детска интервенция, фамилен психотерапевт), като семействата заплащат само 50% от стойността на терапията.

През февруари родителите ще имат възможност да се възползват от безплатни консултации с ерготерапевта на Център за детско развитие “Малки чудеса” - Милица Соколов, както и да вземат безплатно участие в онлайн група за психологическа подкрепа с водещ – Ния Коновска, фамилен психотерапевт.

Вече достъпен за поръчки е и „Дневник за герои“, специално разработен за нуждите на родителите, чиито бебета са родени твърде рано или имат нужда от медицински грижи. В него родителите могат да записват всичко важно от раждането, болничния престой и развитието на малките герои. Каузата и разнообразните инициативи на Фондацията могат да бъдат подкрепени чрез поръчка на "Дневника" или друг благотворителен артикул - дамски гривни “Майка на герой”, мъжки гривни “Татко на герой”, детски гривни “Аз съм герой”, бандани “Аз съм герой”, тениски и бодита “Най-големите герои са най-малките”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   SXyT

Още от Новини