burevestnik.bg - Мобилна версия


18,5 млрд. лв. са разходите ни за социална защита през 2018 г.

18,5 млрд. лв. са разходите ни за социална защита през 2018 г.

19 903,6 млн. лв. са отчетените в Европейска система за интегрирана статистика на социалната защита (ESSPROS) приходи за финансиране на Системата за социална защита в България през 2018 г., показват данните от ESSPROS, публикувани от НСИ. От тях 7 994,1 млн. лв. са средства от държавния бюджет, 11 552,1 млн. лв. са от осигурителни вноски и 357,3 млн. лв. са класифицирани като други приходи. Спрямо предходната година се наблюдава нарастване на приходите от осигурителни вноски с 9.7%, а на вноските от държавния бюджет – с 1.4%.

Разходите са в размер на 18 517, 1 млн. лв., което представлява 16,9% от брутния вътрешен продукт на страната за същата година. В сравнение с предходната 2017 г. общите разходи за социална защита се увеличават със 7.1%, а съответният им дял от брутния вътрешен продукт се запазва на същото ниво

Най-висок относителен дял в обезщетенията за социална защита през годината заемат разходите по функция „Навършена възраст/Старост“ (43.0%) с основен компонент „разходи за пенсии“. Значителен дял заемат и разходите за „Болест/Здравна грижа“ (29.6%),  „Семейство/Деца“ (10.4%) и „Инвалидност“ (7.3%).

През 2018 г. по функция „Болест/ Здравна грижа“ са изплатени 5 336,2 млн. лв., или 29.6% от общо изплатените обезщетения за социална защита. От тях най-висок e относителният дял на разходите за  медицинска и болнична помощ, профилактика и рехабилитация -  45,1%,  следвани от разходите за фармацевтични продукти – 24,4%.

„Функцията обхваща всички парични обезщетения, които заместват изцяло или частично загубата на доход при временна неработоспособност поради болест или злополука, както и медицинска помощ, предоставяна в рамките на Системата за социална защита за поддържане, възстановяване или подобряване на здравето на защитените срещу този риск лица“, уточняват от НСИ.

Разходите за парични обезщетения заемат 11,1% от обезщетенията по тази функция и са в размер на 592,5 млн. лева. Периодичните парични обезщетения обхващат платен отпуск поради трудова злополука, професионална болест или общо заболяване. Разходите за обезщетения за временна нетрудоспособност са 10,6%. Като еднократни суми се включват предоставените финансови средства за лечение на лица под 18 години в чужбина, разходи за лечение на български граждани в чужбина към Комисията за лечение в чужбина (за лица над 18 години), както и финансовото подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция в лечебни заведения в Република България.

Изплатените обезщетения в натура по функцията през 2018 г. са в размер на 4 743,8 млн. лв. и обхващат плащания за болнична, първична и специализирана извънболнична помощ, дентална помощ, медико-диагностична дейност и плащания за лекарствени продукти и медицински изделия, извършвани от НЗОК. В разходите за обезщетения в натура се включват и плащания, извършвани от Министерството на здравеопазването за центровете за спешна медицинска помощ, домовете за медико-социални грижи и държавните психиатрични болници, както и плащанията по здравни пакети, договорени чрез допълнителното здравно осигуряване. През  2018 г. относителният дял на обезщетенията в натура от общите разходи по функцията е 88.9%.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Qwyc

Още от Новини