burevestnik.bg - Мобилна версия


19 деца са започнали терапия със Спинраза

52 иновативни практики от различни области на здравната система са представени на форума „Алманах на иновациите в здравния сектор през 2019 г.“

19 деца са започнали терапия със Спинраза

19 деца за започнали терапия за лечение на спинална мускулна дистрофия със Спинраза. Това каза проф. Ивайло Търнев, началник на Клиника по нервни болести и ръководител на Експертния център по наследствени нервни и метаболитни заболявания в УМБАЛ „Александровска“ по време на представянето на "Алманах на иновациите в здравния сектор през 2019 г.", част от конференцията "Капитал и здраве".

„Спинраза има поразителен ефект при пациенти, които са диагностицирани със спинална мускулна атрофия. Диагностицирани в предсимптоматичния стадий, пациентите, дори носители на първи тип атрофия, не се отличават от двигателно здрави индивиди. Медикаментът почти няма странични ефекти, освен тези, които са свързани с лумбалната пункция“, каза проф. Търнев.

По думите му към момента в света се лекуват 10 000 пациента с иновативния медикамент, като по-голямата част от тях са деца, но има и възрастни. Страните в Европа, без възрастови ограничения в реимбурсацията, са 13, а тези, в които има ограничения в реимбурсацията – 12.

„Пътят, който изминахме в лечението на това заболяване е дълъг. През 2015 г . беше подадено заявлението спиналната мускулна атрофия да бъде включена в списъка с редки заболявания, а през 2019 г. това стана факт. Актуализиран беше националният консенсус за диагностициране и лечение на заболяването. Сега предстои и в лечението да бъдат включване и лица над 18 години, тъй като някои от тях отговарят за изискванията“, каза още проф. Търнев.

През 2020 г. Спинраза е включен в ПЛС, а терапията се провежда в четири лечебни заведения – Детската болница „Проф. Иван Митев“, педиатричната клиника в УМБАЛ „Пловдив“, УМБАЛ „Александровска“ и УМБАЛ „Св. Наум“, но там лечението все още не е започнало. Сред заявените от проф. Търнев предизвикателства са липсата на одобрена клинична процедура и остойностяването й, както и липса на яснота за доставката на медикамента.

На форума „Алманах на иновациите в здравния сектор през 2019 г.“, организиран от в. „Капитал“ са представени 52 иновативни практики от различни области на здравната система, участвали в конкурса към годишната конференция „Иновации в здравния сектор“ през есента на 2019 г.

„Научните постижения трябва да навлизат възможно по-бързо в практиката, за да се намали болничният престой. Развитието на технологиите има изключително важно значение – обвързано е с персонализираната медицина – за мен това е бъдещето. Макар да имаме скромен бюджет в здравеопазването, в последните години имаме сериозно развитие в области като инвазивната кардиология, гастроентерологията, онкохематологията, където реално навлиза персонализираната медицина“, каза при откриването на форума зам.-председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Лъчезар Иванов.

„Иновациите в медицината и фармацията са част от нашето ежедневие. В някои области на медицината за 5 г. се променят 50% от концепциите в терапията. Категорично сме „за“ сътрудничество с лекарите и с пациентите, за да може иновациите да са по-близо до ежедневния живот“, каза председателят на БФС проф. Асена Стоименова.  

„Поздравявам специално Десислава Николова и „Капитал“ за начинанието на съберат и представят най-значимите иновативни практики. Всички, не само отличените в конкурса, заслужават адмирации. Специални поздравления за всички, които стоят зад проектите, за техния ентусиазъм, висок професионализъм и най-вече за положените усилия. Надявам се, че през 2020 г. ще бъдем свидетели на още много иновации“, каза Мила Елисеева, генерален мениджър на „Пфайзер“ за България и Украйна.

„Фактът, че сме се събрали да говорим за иновации, означава, че сме вече на ново ниво. За последните 10-15 г. се наложи да изминем цяла епоха – от времето, когато имаше дефицит на материали, лекарства, дори и битови условия, да преминем към едно добро европейско здравеопазване“, каза проф. Николай Габровски, зам.-директор на „Пирогов“ и зам.-председател на Българския лекарски съюз, модератор на хирургичния панел.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Lwyc

User Avatar Жана Великова 29.02.2020 15:59:59

Как стои въпроса с лечението мускулна дистрофия при възрастни?

User Avatar Жана 29.02.2020 15:57:59

Как стои въпроса с лечението мускулна дистрофия при възрастни?

Още от Новини