Поне 20% от пациентите в нашата практика, които се хоспитализират, са с пост- COVID синдром. Това заяви проф. Ивайло Търнев, ръководител на Клиниката по нервни болести и на Експертния център по наследствени нервни и метаболитни заболявания в УМБАЛ „Александровска“, пред сайта plusmen.bg.
По думите му това са пациенти, които вече са преживели COVID, но продължават да имат оплаквания. „Те съобщават не само за синдрома на хроничната умора, но и много често за т.нар. мозъчна мъгла, която протича с нарушена концентрация на вниманието, с паметови нарушения, със забавеност в ежедневните дейности, а понякога и с обърканост. Като цяло се наблюдава рязко влошаване на когнитивните способности, особено при възрастните пациенти над 65-годишна възраст. Ето защо е много важно тези пациенти да се ваксинират“, каза той.
Проф. Търнев подчерта, че имунизацията срещу COVID е от изключителна важност за пациентите в широкия спектър на нервните заболявания – мозъчно-съдови, нервоимунни, по-редки дегенеративни състояния, тъй като при тях се наблюдават доста значими неврологични усложнения, които биха могли да се избегнат при ваксиниране.
„По отношение на мозъчно-съдовите заболявания знаем, че пациентите с COVID са предразположени към тромбообразуване, към мозъчни инфаркти както в острата фаза, така и в под острата фаза на заболяването. Пациентите, които са прекарали мозъчен инсулт, особено тези, които са диабетици, е изключително важно да бъдат ваксинирани, както и да получават адекватна антиагрегантна или антикоагулантна терапия. По отношение на невроимунните заболявания като множествена склероза, миастения гравис, полиневропатия тип Гилен-Баре пациенти, които не са ваксинирани, също показват усложнения и влошаване на основната си болест и за тях имунизацията с РНК ваксина също е от изключителна важност“, каза проф. Търнев.
Той допълни, че в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Александровска“ функционира и експертен център по нервни наследствени и метаболитни заболявания и това е причината медиците там да се срещат с много голяма група пациенти с различни форми на мускулна дистрофия, спинална мускулна атрофия, хередитарна транстиретинова амилоидоза, болест на Помпе, болест на Гоше и други заболявания.
„Една голяма част от тези болести имат сърдечни и дихателни усложнения по принцип. Във времето, в което нямаше ваксина, много от тези пациенти се заразиха и за съжаление загинаха. Затова апелираме към всички тези пациенти да се ваксинират и то сигурно – не само с двете дози, но и с бустерна доза“, каза проф. Търнев.
Коментари по темата