Повече от 20 болници в Англия са обявили тази седмица код „черно“ заради свръххоспитализация. Необичайно високият брой пациенти, нуждаещи се от болнично лечение, е поставил лечебните заведения в невъзможност да гарантират безопасността им и да им осигурят пълната гама от услуги, съобщи „Гардиън“.
За да успеят да се справят с нарасналото търсене на медицински грижи, болниците са взели необичайни и крайни мерки. Те включват отмяна на онкологични операции, настаняване на възрастни в детски отделения и дори затваряне на родилни центрове.
Следващите дни болниците очакват да са под още по-голямо напрежение предвид необичайно студеното време, връхлетяло страната, заради което лекарите очакват бум на пневмонии.
Още през октомври Националната здравна служба (NHS) на Великобритания предупреди, че тази зима болниците ще бъдат принудени да обявяват код „черно“, когато се окаже, че са в невъзможност да окажат цялостна грижа за пациентите и че съществува повишен риск безопасността на пациентите да бъде компрометирана.
NHS тогава поясни, че код „черно“ означава, че трябва да се предприемат решителни действия, за да се възстанови капацитетът на болниците и да се гарантира безопасността на пациентите.
Президентът на Кралския колеж по спешна медицина д-р Тадж Хасан призова министрите и ръководството на NHS да изготвят спешен план за спасяване на Спешната помощ. "Без специално финансиране и планиране все повече ще страдат както пациентите, така и персоналът", каза той. Д-р Хасан е един от 33-те хиляди лекари от близо 30 медицински специалности, които призоваха премиера Тереза Мей да признае, че болниците са "парализирани от нарастващото търсене" и предупредиха за масово напускане на служители от системата на здравеопазването.
Тереза Мей обаче вече заяви, че правителството е отпуснало достатъчно средства на NHS и няма да бъдат отпуснати повече.
Коментари по темата