Близо 30 млн. лв. неразплатени средства към аптеките се очаква да бъдат прехвърлени като задължение в бюджета на касата за 2017 г. Това съобщи пред журналисти председателят на БФС проф. Илко Гетов.
„На този етап всички плащания към аптеките вървят по график, но имаме опасения, че едно последно плащане в рамките на 2016 г. ще остане неразплатено”, заяви той. Става въпрос за средствата, отчетени от аптеките за периода 1-15 ноември.
Проф. Гетов обясни, че след август месец се наблюдава сериозно нарастване на разходите на аптеките на месечна база. Ако през първите шест месеца на годината общият бюджет на месец се е движил в рамките на 45 млн. лв., то сега той е нараснал на 57 млн. лв.
Именно поради тази причина фармацевтичният съюз има притеснения, че НЗОК ще започне 2017 г. с дългове към аптеките.
„Надяваме се в рамките на годината да се намерят източници на средства, за да не остане плащане, което да повлече недостиг в бюджета на НЗОК още в началото на 2017 г.” посочи той. По думите му, ако тези средства не бъдат разплатени навреме, ще бъде затруднен достъпът на пациенти до лекарства, особено в областта на скъпоструващите медикаменти.
На въпрос на Zdrave.net защо отново се стига до недостиг на средства за лекарства, при положение че резервът на здравния фонд бива изразходван основно за това перо, проф. Гетов заяви: „Ние искаме да се предвидят реалните средства за лекарства в годишния бюджет на НЗОК.” Той обясни, че бюджетната рамка на касата не предвижда включването на новите скъпоструващи терапии и по-големия ръст като цяло на медикаменти. Като пример той даде факта, че от началото на следващата година касата ще поеме изцяло лекарствата за есенциална хипертония. Припомняме, първоначалният срок за това беше 1-ви август 2016 г., а впоследствие се оказа, че касата няма средства за това. В интервю от преди няколко дни здравният министър в оставка Петър Москов заяви, че те ще бъдат поети от касата от 1-ви януари догодина.
„Нашето настояване е плащане на всички дължими за 2016 г. суми в срок, след което през януари и след приемането на бюджета на НЗОК на второ четене да седнем и да обсъдим разумен срок за започване на плащанията за есенциална хипертония”, отбеляза проф. Гетов. Според него ако бюджетът на НЗОК бъде приет без корекции, то това трябва да се случи от 1-ви април. „Аз не виждам буферите, които да поемат тези разходи от 1-ви януари”, подчерта той и отбеляза: „Тези неща трябва да бъдат предварително отчетени”.
Очакванията на БФС за месечните разходи на аптеките през 2017 г. са в размер на 60 млн. лв. затова и съсловната организация на фармацевтите настоява бюджетът за лекарства догодина да е в размер на 850 млн. лв. Според приетия на първо четене бюджет на касата за 2017 г. по това перо са предвидени 798 млн. лв., което е с над 47 млн. лв. повече спрямо заложените през тази година средства, но под изхарчените до момента по перото.
Като цяло мнението на проф. Гетов е, че за лекарства в бюджета на касата трябва да залегне поне 1 млрд. лв.
Коментари по темата