burevestnik.bg - Мобилна версия


24 млн. лв. за лекари и здравни организации от фармаиндустрията през 2016 г.

24 млн. лв. за лекари и здравни организации от фармаиндустрията през 2016 г.

Близо 24 млн. лв. е наляла фармаиндустрията в медици, здравни организации и сдружения през 2016 г. Това сочат резултатите от тазгодишното оповестяване на спонсорствата на фармацевтични компании, което се провежда за втори път.

Припомняме, миналата година за пръв път бяха оповестени финансовите взаимоотношения между фармасектора и лекарите.

Данните засягат средствата, предоставени от членуващите в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), както и някои компании, които не са членове на организацията.

За миналата година медицинските специалисти, здравни организации и сдружения са получили средства за квалификация, продължаващо обучение, регистрационни такси, пътуване и настаняване на форуми и т.н. Общата сума за това е 24 млн. лв., като 16 млн. лв. от тях са предоставени на медицински специалисти, а 8 млн. лв. – на здравни и съсловни организации, университети, болници и т.н.

Броят на  медицинските специалисти, дали своето съгласие за оповестяване на   финансовите им взаимоотношения с фармацевтични компании, нараства спрямо оповестяването през 2016 г. и достига 66%, отчитат от фармаиндустрията и тълкуват този факт като подкрепа на медицинското съсловие за инициативата. Данните за онези, които не са пожелали имената им да фигурират в информацията, пък са представени във вид на обобщени суми и процент от общия брой спонсорирани медицински лица.

Медицинските специалисти са най-често спонсорирани именно във връзка с участията си във форуми, като сумите, предоставяни на един медик, варират в големи граници – от двуцифрени, до петцифрени. Огромният процент от тях са в диапазона между 25 и 990 лв. Нерядко през 2016 г. медицински специалисти са получавали и суми между 1000 и 5000 лв. Най-високата сума, получена от медик, е 22 000 лв. – за услуги и консултиране.

При здравните организации ножицата също е голяма, като там професионални дружества и лечебни заведения са получавали най-често трицифрени и четирицифрени суми. Абсолютният рекордьор тук е съсловна организация, получила от фармацевтична компания 196 хил. лв. Следва я професионално медицинско дружество със суми от 160 хил. лв. и 105 000 лв., получени от различни фармакомпании, както и друго професионално медицинско дружество със 136 000 лв.

Една от фармакомпаниите информира, че от началото на 2016 г. е преустановила плащания към външни лектори – медицински специалисти, които говорят за нейните лекарства с рецепта или ваксини, включително към лица, които могат да предписват или да влияят върху предписването. В същото време компанията е спряла предоставянето на финансова подкрепа директно на отделните медицински специалисти за участие в медицински конгреси. Тези промени във фирмата са глобални и изпреварват текущите кодекси в отрасъла. „Искаме да намалим потенциалното възприятие сред пациентите, че може да им бъде предписано лекарство поради някаква друга причина, а не заради това, че това лекарство е правилното за тяхното състояние“, казват от там.

Компаниите, членуващи в ARPharM, през 2016 г. отново са инвестирали за научноизследователска дейност в България (клинични изпитвания, медицински научни изследвания, неинтервенционални проучвания) 150 млн. лв., като близо 40 млн. от тях са предоставени от местните структури на компаниите.

До 2018 г. се очаква инвестициите в клинични изпитвания у нас да достигнат 190 млн. лв. По последни данни годишно в България стартират около 190 нови проучвания, а всеки месец в програма за клинични изпитвания влизат около 1000 души. Инвестициите в клинични изпитвания оказват изключително позитивно влияние върху бюджета за здравеопазване, отбелязват от ARPharM. По-голямата част от тези средства се изразходват за медикаменти за пациентите, за лечението на които иначе би трябвало да плаща НЗОК. Друга част се използват за закупуване на апаратура за центровете за клинични проучвания, както и за осигуряването на цялостната медицинска грижа за включените в изпитванията хора.

Подробно с данните от оповестяването можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   pNUL

User Avatar Стрелчански дядо 17.07.2017 12:35:42

Първото изречение не е много коректно. "Близо 24 млн. лв. е наляла фармаиндустрията..." По тая логика, да напишем "24 милиарда лева са НАЛЯЛИ българските потребители и данъкоплатци в касите на Лукойл и свързани с нея фирми за над 10 години..."

User Avatar Гост 15.07.2017 15:59:38

безплатни екскурзии, екскурзии .......нахални сте

User Avatar 123 16.07.2017 13:10:56

Не са екскурзии,а обучение.Стани и ти лекар и ходи. Безплатно,безплатно здравеопазване-нагли сте!

Още от Новини