„Около 25 000 души в Европа умират всяка година от инфекции с резистентни на антибиотици причинители. Ако преди 20 г. хората са били спокойни, че срещу всяка инфекция има лечение, сега вече ситуацията не е такава“, съобщи Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) на семинара „Лекарствата на бъдещето – научни открития, които ще променят света“ #НямаДаСпрем в името на живота“, организиран от Aсоциацията. След 80-те години на ХХ в. не е създаван нов антибиотик.
„Срещу такъв тип микроорганизми се разработват антибактериални моноклонални антитела, които са част от новата тенденция за прицелна терапия“, обясни д-р Маргарита Строкова от „ГлаксоСмитКлайн“. Очаква се този тип терапия да понижи разпространението на устойчиви на сегашните антибиотици микроби и да намали разходите за борбата с тях.
През последите години се е провело мащабно проучване за резистентността към стрептококус пневмоние, който причинява тежка бактериална инфекция. Оказва се, че резистентността у нас към тази бактерия е по-ниска от тази в Румъния, Хърватска и т.н.
До 5 г. фармацевтичната индустрия ще осигури качествено нов тип терапии за нелечими заболявания като болестта на Алцхаймер, хемофилия тип В, някои видове рак, ювенилна макулна дегенерация, мускулна дистрофия тип Дюшен и спинална мускулна атрофия, стана ясно още на семинара.
Става дума за генни терапии, които са в последните фази на клиничните изпитвания. В момента се изпитват около 300 такива терапии, от които 111 са в онкологията, обясни д-р Светослав Ценов, изпълнителен директор на „Астелас“-България.
Коментари по темата