burevestnik.bg - Мобилна версия


28% от семействата, в които се ражда бебе с лицева аномалия, получават съвет да го оставят в институция

В България липсва утвърдена стандартизация за лечение на деца с вродени лицеви аномалии, заяви пред радио "Дарик" председателят на асоциация АЛА Жана Ангелова. По думите й по тази тема комуникация със здравното министерство няма. Липсват критерии, по които да се диференцират правата на пациентите, както и да се регламентира кой има право да извършва определени операции и намеси. В повечето държави от Евросъюза този проблем е намерил разрешението си.

И до днес 28% от семействата, в които се ражда бебе с цепнатина на устната или небцето, получават съвет да оставят бебето в институция. За съжаление част от тях го правят. Вярваме, че прилагането на стандартите ще намали в значителна степен тези случаи, каза още Ангелова.

„Ако ортодонтът и хиръургът имат обща среща с пациента, те ще оптимизират това колко рано да се направи определената операция, каква подготовка е необходимо ортодонтът да извърши, за да бъде тази операция една-единствена, а не пет, да постигне наистина ефекта си. Това при всички положения ще бъде много по-малко травмиращо за децата, много по-икономически изгодно за цялата здравна система, защото по-малко операции – съответно по-малко средства”.

Основният център за лечение на лицеви аномалии е в Пловдив, в Университетска болница „Св. Георги“. У нас здравната каса заплаща само хирургичните намеси, останалите разходи се поемат от асоциация АЛА и от родителите.

Едно на всеки 600-700 деца в България се ражда с цепнатина на устната или небцето. Един милион души в Европа са засегнати от този проблем, у нас те са около 7000, обобщават здравните експерти.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   KN7S

Още от Новини