burevestnik.bg - Мобилна версия


30-кратно увеличение на случаите на морбили в Европа отчита СЗО

30-кратно увеличение на случаите на морбили в Европа отчита СЗО

Тревожно нарастване на случаите на морбили се наблюдава в Европейският регион на СЗО. Над 30 000 случая на морбили са отчетени от 40 от 53-те държави членки на региона между януари и октомври 2023 г. В сравнение с 941 случая, докладвани през цялата 2022 г., това представлява над 30-кратно увеличение. Увеличаването на случаите се ускори през последните месеци и се очаква тази тенденция да продължи, ако не се предприемат спешни мерки в целия регион за предотвратяване на по-нататъшно разпространение, отбелязват от СЗО.

„Видяхме в региона не само 30-кратно увеличение на случаите на морбили, но и близо 21 000 хоспитализации и 5 смъртни случая, свързани с морбили. Това е тревожно“, коментира д-р Ханс Хенри П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. По думите му единственият начин за предпазване на децата от заболяването е ваксинацията. Той е категоричен, че са необходими спешни усилия за ваксиниране, за да се спре предаването и да се предотврати по-нататъшното разпространение на болестта.

През 2023 г. от морбили са засегнати всички възрастови групи със значителни разлики във възрастовото разпределение на случаите между страните. Като цяло, 2 от 5 случая са били сред деца на възраст от 1 до 4 години, а 1 от 5 случая са били сред възрастни на 20 и повече години. От началото на годината до октомври са отчетени 20 918 случая на хоспитализации. 5 смъртни случая, свързани с морбили, са докладвани от 2 държави.

Това възобновяване на морбили до голяма степен се дължи на спада на ваксинационния обхват в страните от Региона през 2020 г. до 2022 г., отбелязват от СЗО. Пандемията от COVID-19 значително повлия на ефективността на имунизационната система през този период, което доведе до натрупване на неваксинирани и недостатъчно ваксинирани деца.

Отчетеното национално покритие с първа доза ваксина, съдържаща морбили, в Региона е намаляло от 96% през 2019 г. на 93% през 2022 г., докато покритието с втора доза е спаднало от 92% през 2019 г. на 91% през 2022 г. Общо над 1,8 милиона бебета в Европейския регион не са били ваксинирани срещу морбили между 2020 г. и 2022 г.

Възобновяването на вътрешните и международните пътувания и премахването на мерките за социално и обществено здравеопазване, свързани с пандемията от COVID-19, увеличиха риска от трансгранично предаване и разпространение на болестта в общностите, особено в неваксинирани и недостатъчно ваксинирани общности.

В много страни са докладвани случаи, в които морбили е обявено за елиминирано като ендемично заболяване. Страните, постигнали елиминиране на морбили обаче продължават да са изложени на риск от големи и разрушителни огнища след внасяне на вируса на морбили от други страни, ако много високи нива на рутинна детска ваксинация (поне 95%) не се поддържат във всички общности, предупреждават от СЗО.

Според тях са нужни решения на местно ниво за отстраняване на пропуските в покритието. От организацията посочват, че в няколко страни в региона са инициирани засилени дейности по рутинна имунизация и кампании за наваксване на пропуските в имунизационното покритие. Въпреки това всички държави, дори и тези, които може все още да нямат предаване на морбили, трябва внимателно да оценят своите пропуски в имунитета и слабостите на програмата и да предприемат незабавни действия за справяне с тях, смятат от СЗО.

От там са категорични, че елиминирането както на морбили, така и на рубеола остава приоритетна цел за всички страни от региона. „Крайъгълните камъни за елиминирането на тези заболявания остават високият имунитет на популацията, запълването на пропуските в имунитета на населението и стандартното наблюдение за елиминиране появата на болестта и предприемане на действия за общественото здраве“, казват от организацията.

За да възвърнат напредъка към елиминиране на морбили, наложително е страните да постигнат и поддържат над 95% покритие с 2 дози ваксина срещу морбили. Поради това постигането на висок обхват на рутинна ваксинация и премахването на пропуските в имунитета трябва да останат основни приоритети за всички страни, категорични са от там.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3$Tg

Още от Новини