burevestnik.bg - Мобилна версия


30 млн. лв. дава държавата за детската болница, останалите – до 2022 г.

5,7 млн. лв. дава МЗ догодина за финансова подкрепа на БЧК

30 млн. лв. дава държавата за детската болница, останалите – до 2022 г.

Изграждането на Национална педиатрична болница е основен приоритет на държавата за периода 2020-2022 г. Това става ясно от Мотивите към законопроекта за държавния бюджет на Република България за следващата година, публикуван на страницата на Министерството на финансите. Поетапно за дялово участие на държавата са осигурени финансови средства, разпределени по години, както следва: за 2020 г. – 30 млн. лв., за 2021 г. – 50 млн. лв. и за 2022 г. – 20 млн. лв.

За гарантиране финансовата стабилност и предвидимост в здравноосигурителната система, разходите по бюджета на НЗОК през 2020 г. нарастват с 394,2 млн. лв. От тях за здравноосигурителни плащания (вкл. резерва) – 349,7 млн. лв., за здравни дейности, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, финансирани от държавния бюджет – 40,4 млн. лв., става ясно още от мотивите.

Основните приоритетни направления в областта на здравеопазването през тригодишния период, според записаното в мотивите, са осигуряване на финансова устойчивост и обезпеченост на здравната система с цел подобряване здравето на населението, повишаване и поддържане качеството на живот през целия жизнен цикъл чрез намаляване на преждевременната смъртност и заболеваемостта, както и преодоляване на регионалните дисбаланси и осигуряване на функционално взаимодействие между отделните нива на медицинска помощ. От Министерството на финансите заявяват, че ще продължи реализирането на мерки по оптимизиране на структурата на разходите за различните видове медицински дейности, лекарствени продукти и медицински изделия на базата на договаряните обеми и стойности. Изграждането на Национална здравна информационна система посредством използване на нови технологии в областта на електронното здравеопазване също е обявена сред приоритетите, с които се цели подобряване на качеството и ефективността на процесите в системата на здравеопазване.

В сектора са предвидени програми и мерки, които подпомагат изпълнението на специфичната препоръка на ЕК към България да подобри ефективността на разходите на системата на здравеопазването и достъпа до здравни услуги, включително чрез намаляване на преките плащания от страна на пациентите и чрез преодоляване на недостига на медицински специалисти.

През тригодишния период се предвижда да се подобри функционирането на спешната медицинска помощ, предоставяна в извънболнични и в болнични условия, с цел осигуряване на по-добро качество, достатъчност и своевременност, както и засилване на ролята на профилактиката като възможност за по-добро здраве и качество на живот. Разширява се обхвата на профилактичните прегледи с допълнителни скринингови изследвания. Ранната диагностика и откриване на предхронични и хронични състояния ще се осъществява чрез въвеждане на ежегодни профилактични прегледи на всички български граждани - изследвания на кръв, урина и кардиологични изследвания, с цел наблюдаване в извънболничната помощ. Въвежда се и интегриран подход за намаляване употребата на наркотични вещества и за справяне с нарастващия процент на наркозависимите подрастващи.

Сред основните приоритети е записано осигуряване на финансова стабилност и обезпеченост на здравната система, стабилизиране на здравноосигурителния модел, развитие на електронното здравеопазване, преодоляване на регионалните дисбаланси и осигуряване на функционално взаимодействие между отделните нива на медицинската помощ.

Считано от 1 януари 2020 г. се предвижда финансирането на медицинските изделия и помощните средства за хората с увреждания да премине към системата на здравеопазването, като се въвежда нов механизъм за тяхното финансиране и предоставяне (в натурално измерение), както и стандарти за качеството им. Предвидените средства за изпълнение на дейности по предоставяне на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, са в размер на 38,0 млн. лв.

По бюджета на Министерството на здравеопазването за 2020 г. са предвидени допълнителни средства за осигуряване на устойчивост на актуализираните през 2019 г. стойности на медицинските дейности за психиатрична помощ, спешни отделения в болниците и за общински лечебни заведения в труднодостъпни и/или отдалечени райони на страната, които са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване за лечебните заведения за болнична помощ – 50,0 млн. лв.  

За възнаграждения на персонала на центровете за спешна медицинска помощ с цел да се осигури устойчиво развитие на човешките ресурси и равнопоставен достъп на гражданите до спешна медицинска помощ са предвидени 10,4 млн. лв. За Национална програма „Майчино и детско здраве“, с цел подобряване на здравните услуги за деца и навременното им насочване към необходимия вид диагностика и лечение – 2,2 млн. лв., а за въвеждане на NAT технология за диагностика на дарената кръв с цел осигуряване на качествени кръвни продукти – 6,1 млн. лв.

Предвид необходимостта от въвеждането на единен подход при финансирането със средства от държавния бюджет на юридически лица с нестопанска цел, както и от създаването и поддържането на информация за измерване на изпълнението на секторните политики, по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2020 г. и следващите години са планирани допълнителни субсидии в размер на 5,7 млн. лв. за финансова подкрепа на Българския червен кръст.

 Пълния текст на Проектобюджета за 2020 г. може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VPmv

Още от Новини