burevestnik.bg - Мобилна версия


300 000 пациенти регистрирани с пръстов идентификатор

Близо 300 000 пациенти са регистрирани в болниците чрез новата системата за пръстовия идентификатор, съобщи пред БНТ заместник-здравният министър д-р Бойко Пенков.

Той допълни, че през двата месеца пилотно тестване на системата вече се наблюдава отлив на празните хоспитализации.

Според данните, които цитира д-р Пенков, все повече хора са склонни да се чекират по новия начин при прием в лечебно заведение – ако за септември от 177 000 преминали през болниците далите отпечатък са били 75 000, то от началото на октомври до средата на месеца те са 100 000 от близо 190 000 приети.

„Нещата биха се подобрили, когато влезе изцяло тази система“, категоричен бе той в коментар за случаите на продължаващи злоупотреби в лечебните заведения. Пенков обясни, че най-малката санкция при засичане на нередност, свързана с фиктивно отчитане на дейност, е тази дейност да не бъде заплатена от НЗОК. Друга възможна санкция е съставяне на административен акт за нарушение. По-тежките последствия са прекратяване на договора с отделението, в което е станала злоупотребата, или на целия договор с болницата. Най-сериозната санкция е отнемане на лиценза на лечебното заведение, като до момента настоящият здравен министър е отнемал един лиценз, съобщи още Пенков.

Фрапантните случаи на тежки злоупотреби на година са 200-300, посочи още заместник-здравният министър, но допълни, че „те вадят очите“. В тази връзка той подчерта, че се разчита на активното съдействие от страна на Българския лекарски съюз, които също могат да помогнат за ограничаването им.

Зам.-министърът припомни, че скоро ще е факт и мобилното приложение на НЗОК, с което пациентите ще бъдат уведомявани за всички събития, свързани с лечението им, и по този начин също ще се засили контролът над дейностите на болниците, защото системата ще даде възможност за много бърза реакция при съмнение за злоупотреба.

Темата с пръстовата идентификация беше коментирана и от заместник-здравния министър д-р Ваньо Шарков. Пред БНР той заяви категорично, че тя не противоречи на закона. Припомняме, преди дни председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров заяви, че тя е в разрез с редица закони и наредби.

„Ако бяха пръстови отпечатъци, можеше изобщо да се коментира подобен казус, но в случая нямаме пръстови отпечатъци. Това, което имаме, е един код, поредица от осем хиляди числа и практически изобщо няма пръстов отпечатък – той, нито се снема, нито се съхранява, нито се предава, така че няма абсолютно никакъв проблем“, посочи Шарков.

Той съобщи още, че до средата на следващата година ще бъдат изградени над 100 нови сгради на центровете за „Спешна помощ“ в страната, а 230 ще бъдат обновени и достроени. Предвижда се да бъдат купени и 400 нови линейки.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   51qg

Още от Новини