Тази седмица приключи 5-дневното обучение на екипи от центровете за спешна медицинска помощ в София, Хасково, Кърджали, Бургас, Стара Загора, Добрич, Ямбол и Смолян, съобщиха от МЗ. To се реализира по проект „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“ (ПУЛСС).
От здравното ведомство припомнят, че обученията по ПУЛСС водят доказани български лекари с различни медицински специалности и богат професионален опит. До днес, 13 декември, в рамките на проекта са обучени 322-ма служители в системата на спешна помощ. Графиците са изготвени така, че до м. май 2021 г. всички близо 7000 служители да преминат обучения, в това число и новопостъпилите.
Предвидени са теоретична и практическа част, като всяка група е ангажирана в рамките на 5 дни в Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ. За целите на занятията бяха доставени 28 високотехнологични манекени, като и 43 симулатора, закупени в изпълнение на проекта ПУЛСС, реализиран в рамките на предходния програмен период. За изпълнител на обучението след проведена процедура по реда на ЗОП беше избрана УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“.
Министерството на здравеопазването изпълнява проекта „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“ като бенефициент по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020. Основна цел на проекта е подобряване качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия капитал. Общият бюджет на ПУЛСС възлиза на 7 млн. лв., които са 100 % безвъзмездна финансова помощ, допълват от здравното ведомство.
Коментари по темата
А за глупостите в протоколите, нескопосно преведени и натрапени от експерта Младенов и в захлас преподаващите ги академици, професори и доценти, нито дума, нали?Какво ли не биха преподавали, горките за едни пари?