Туберкулозата продължава да бъде основен проблем за общественото здраве в Европейския регион, информират от Световната здравна организация по повод днешния ден, посветен на борбата със заболяването. Последните данни сочат, че през 2015 г. е имало към 323 000 нови случая. Смъртните случаи са били 32 000, повечето от които в източно- и централноевропейски държави. Броят на новодиагностицираните пада средно с 4.3% през изминалите пет години, което е и най-бързият спад в света, отбелязват от СЗО. В същото време обаче новите случаи на туберкулоза са нараснали почти осем пъти в държавите, обект на специално внимание от организацията поради сериозното разпространение на заболяването. Оказва се, че България е сред 18-те страни, в които СЗО следи с повишено внимание болестта. Сред тях са още съседна Румъния, Молдова, Армения, Естония, Азърбайджан и други.
Като цяло една четвърт от населението на света е заразено с туберкулоза. Заболяването може да засегне всеки, но най-често се наблюдава сред младите хора в източната част на Европейския регион, мигрантите и местните популации на възрастните хора в западноевропейските държави. Фактори за разпространение на болестта са бедността, миграцията, лишаването от свобода и социалната маргинализация.
Около 74 000 души от европейския регион на СЗО се предполага, че са с лекарствено-резистентна форма на заболяването. Поради ограничения достъп до бърза и качествена диагностика при само 43 000 от тях е започнато лечение. Все пак от СЗО отчитат и че процентът на успешно лечение при пациенти с тази форма на заболяването се е повишил устойчиво през 201 5г. в сравнение с 2011 г. и е нараснал от почти 49% до над 51%. Той обаче остава далеч от целевото ниво от 75%.
Мултирезистентна форма на заболяването е устойчива на две от най-силните лекарства срещу болестта, отбелязват от СЗО, като посочват, че това е в резултат от неадекватното лечение или лош контрол на инфекциите, пренасяни по въздушен път в здравните заведения. Новите случаи на MDR-TB продължават да растат, а прогнозите сочат, че един на всеки пет случая на мултирезистентна туберкулоза в световен мащаб през 2015 г. са в Европейския регион на СЗО. Екстензивно-резистентната туберкулоза е устойчива на основните медикаменти от първа и втора линия, поради което и шансовете за излекуване са много ограничени.
Сред най-рисковите групи за развитие на заболяването са хората, носители на ХИВ, при които рискът е 40 пъти по-висок. Комбинацията от ХИВ и туберкулоза е смъртоносна поради факта, че всяка от двете инфекции ускорява развитието на другата. В европейския регион на СЗО засечените случаи на носители и на двете заболявания са се увеличили от 5,5% до 9% през последните пет години. Въпреки че бързото откриване и подходящо лечение са от жизненоважно значение, през 2015 г. само две трети от очакваните 27 000 случая на туберкулоза/ХИВ коинфекция са били открити. Едва на 36% от тях е било предложено антиретровирусно лечение. Притеснителен е и фактът, че успеваемостта на лечението на туберкулоза/ХИВ коинфекция достигат най-ниския си темп от 41% през последните пет години, информират още от СЗО.
Сред другите рискови групи са хора със слаба имунна система поради различни заболявания, като например диабет.
Планът за действие при туберкулоза за Европейския регион на СЗО 2016-2020 залага сериозно намаляване както на смъртните случаи, така и на новите случаи на заболяването съответно с 35% и 25%. Очакванията са чрез него успешното лечение на пациенти с резистентна форма на заболяването да достигне 75%. Подобни нива биха могли да бъдат достигнати чрез предоставяне на универсален достъп до услуги, превенция, диагностика и лечение, което ще допринесе за спиране на епидемията от туберкулоза. СЗО подкрепя държавите чрез установяване на норми и стандарти, предлагайки техническо сътрудничество, партньорства, изграждане на капацитет, създаване и разпространяване на доказателствена база и провеждайки мониторинг и оценка на дейностите.
По повод деня, посветен на борба със заболяването, европейският комисар по здравеопазването и безопасността на храните Витенис Андриукатис увери, че Европейската комисия се ангажира да мобилизира всички налични инструменти, за да помогне на страните от ЕС да отговорят на глобалните ангажименти, поети в рамките на международните форуми, в срок. Той изтъкна и че туберкулозата засяга най-уязвимите членове на нашите общества и често съществува съвместно с други заболявания като ХИВ или вирусен хепатит.
Коментари по темата