burevestnik.bg - Мобилна версия


380-те болници в страната с отделения за коронавирус

380-те болници в страната с отделения за коронавирус

Всички 380 болници, ще имат готовност да приемат пациенти с коронаварус. До три дни те ще трябва да предоставят данни в НЗОК за леглата, дихателните апарати и персонала, с който разполагат. Това каза ген. Венцислав Мутафчийски, началник на Националния оперативен щаб на сутрешния брифинг.

Още два случая има в Пловдив. Това са мъж на 35 години и жена на 60 години, болни и са в инфекциозното отделение. Случаите в България на заразени са вече 220. На ден се тестват 300-350 човека, уточни ген. Мутафчийски. "От вчера има данни, че 18 дни след освобождаване то на круизния кораб още се намира вируса на борда. Това показва изключителната му устойчивост", допълни той.

492 000 лв. е дарила ББР на болниците в Плевен, Лом, Видин, Враца, Ловеч и Русе. Те са медицински консумативи, респиратори, апарати за механична вентилация и предпазни средства.

„Разликата между коронавируса и свинския грип – по-тежка грипна епидемия, едното, че грипа е много опасен за бременните жени, пълните хора. 100000 влязоха в болница тогава, смъртността беше по-ниска. При свинския грип тя е 0,2 – 0,5, докато при коронавируса процентът е по-висок при хора с компрометиран имунитет. Възрастният болен, когато изпадне в дихателна недостатъчност, трябва да бъде поставен на командно дишане, когато му се махне тръбата, не могат да започнат дишат спонтанно“, каза директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев.

Благодарение на безпрецедентните мерки при втората вълна грип Б, цялостната карантина на училищата, грип няма“, каза още проф. Кантарджиев.

Очакват се вторите отрицателни проби на двама пациенти и те могат да бъдат изписани. „Доста от съобщенията са, че продължават симптомите на пациентите и след изчистването на вируса“, обаче подчерта ген. Мутафчийски.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5W@u

User Avatar Д-р Бойко Господинов 25.03.2020 10:43:25

Обдишването имах предвид. Текстовия редактор ме подвежда.

User Avatar Д-р Бойко Господинов 25.03.2020 10:40:27

Не може ли пациентите с по-лека дихателна недостатъчност да бъдат обдишвани с ВЪЗДУШЕН КОНЦЕНТРАТОР? Обсебването е с атмосферен въздух, няма нужда от интубиране и апарата може да се използва и в домашна обстановка.

User Avatar Dr_Doolittle 25.03.2020 22:55:10

То това за което говориш всъщност е кислороден концентратор ,а не въздушен и заменя само ползването на кислород в бутилки под налягане . А и тези концентратори не са евтини и на запад са за ивънболнично ползване

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 25.03.2020 09:48:27

Когато правиш инфекциозни отделения за прием на пациенти с COVID-19 де факто правиш цялата болница инфекциозна, това е реалността. И анулираш цялата останала патология ,която вече не може да бъде приемана и лекувана на това място Абсолютно несъстоятелно е в една сграда да се очаква ,че ще бъде вътрешно разделена и ще се лекуват всякакви заболявания след като вирусът не се ограничава с някаква врата между отделенията като физическа преграда ,а персоналът има различно ниво на необходимо използване на лични предпазни средства и ще се налага пациенти да бъдат консултирани и от лекари от други специалности от другите неинфекциозни отделения. Такава лоша организация показва само едно -тотална неподготвеност на системата и липса на медицински персонал водещо до отчаяно хвърляне на всички резерви каквото стане.

User Avatar Гост 25.03.2020 10:10:40

Настървеното отношение към частните болници е една от причините да се хвърли всичко в кюпа.

Още от Новини