burevestnik.bg - Мобилна версия


40% скочили заплатите на спешните медици за 3 години

Близо 40% е общото увеличение на заплатите на спешните медици в рамките на три години. Това става ясно от съобщение на Министерство на здравеопазването, в което се дава разбивка на предвиждания за тази година ръст в различни звена в системата въз основа на бюджета на ведомството като част от общия бюджет на държавата.

В него се посочва, че общият размер на средствата за персонал в центровете за спешна медицинска помощ за 2014 г. е в размер на 84 836,6 хил. лв., докато за 2017 г. те са 117 428,5 хил. лв.  Увеличението за периода от 2014 г. до 2017 г. възлиза на 32 591,9 хил. лв. или 38,42%, сочат сметките на МЗ. Мотивът за увеличението е, че в приетата от правителството Концепция за развитие на системата за спешна медицинска помощ 2014-2020 г. е предвидено поетапно увеличение на средствата за възнаграждения на персонала в ЦСМП до 100% до края на 2020 г., посочват от здравното ведомство.

От там изтъкват и  че като цяло с цел запазване и развитие на кадровия потенциал на здравната система в Закона за държавния бюджет за тази година е разписано увеличение в размер на 13 906,4 хил. лв. или 7,29 % спрямо миналогодишния на средствата за персонал.

Близо 20% се увеличават заплатите в държавни психиатрични болници. Възнагражденията там не са се променяли от 2014 г. Това, както и по-трудните условия за работа в ДПБ, свързани с тежестта на случаите, наличната материална база, отдалечеността на някои лечебни заведения и др., води до  намаляване на квалифицирания медицински и друг персонал, изтъкват от МЗ.

С над 14% спрямо 2016 . ще се увеличат и заплатите в центровете по трансфузионна хематология, където е предвидено ръст в размер на 800 хил. лв. на  средствата за персонал. Възнагражденията там не са увеличавани от 2013 г., припомнят от МЗ.

4 000 хил. лв. повече са предвидени за ефективно функциониране на спешните отделения към лечебните заведения за болнична помощ, а 3 000 хил. лв. за развитието на трансплантацията и високотехнологичното лечение на мозъчно-съдови заболявания. За други оперативни дейности на Министерство на здравеопазването е залегнало увеличение на разходите в размер на 50 хил. лв.

Общо 2 306,4 хил. лв. са залегнали за увеличение на разходите за персонал във връзка с увеличение на минималната работна заплата през 2017 г. в структурите на системата на МЗ.

С 37% са увеличените разходи, свързани с придобиването на специалност в системата на здравеопазването, тоест 1 350 хил. лв. или 37 % спрямо 2016 г. „Политически приоритет на правителството е специализацията на младите лекари и медицински специалисти. Инвестицията в повишаването на квалификацията на българските лекари е разход с висока възвращаемост и голяма значимост“, коментират от МЗ

С бюджета на Министерството на здравеопазването е гарантирано изпълнението на  Методиката на субсидиране на лечебните заведения, дейностите по изпълнение на Закона за трансплантации на органи, тъкани и клетки, националните програми в областта на здравеопазването, в това число ще продължи и успешната реализация на програмата за майчино и детско здравеопазване, уверяват от ресорното ведомство.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   eu5@

Още от Новини