На 9 февруари 2019 г. в България и останалите страни членки на ЕС предстои официалният старт на системата за верификация на лекарствата. Тя е задължителна според Директива 161 на ЕС от 2011 г. и е гаранция, че фалшифицирани продукти не могат да попаднат в официалните канали за разпространение на лекарства.
Системата предвижда лекарствата, отпускани с рецепта, да имат на опаковките си двуизмерен баркод с 4 елемента: уникален код на лекарството, партиден номер, срок на годност, сериен номер. Той се поставя от производителя и се сканира в аптеката с баркод четец при отпускане на лекарството. Националните системи са свързани в Европейски хъб, където се подава уникалният идентификационен номер на всяко лекарство с рецепта.
У нас системата се внедрява от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ), която обединява всички участници в процеса на производството и търговията на лекарства. Държавата контролира този процес чрез Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
По данни на Световната здравна организация (СЗО) делът на фалшифицираните лекарства в развитите страни е 100 млн. опаковки годишно, а в останалите - до 30% от всички лекарства. Най-рисково е предлагането в интернет - там, по данни на СЗО, рискът човек да попадне на фалшиво лекарство е 50%.
Коментари по темата