Близо 50 лекари и пациенти излязоха на протест в защита на Комплексния онкологичен център в Пловдив, съобщи marica.bg. До протестната акция се стигна след серия репортажи на предаването „Господари на ефира“, в които се твърди, че болни хора са оперирани ненужно, като дори без необходимост са отстранявани техни органи.
Днес пред КОЦ - Пловдив се развяха плакати „Да спасим лекарите, които спасяват човешки животи” и „Не ни отнемайте правото да лекуваме”. "Срещу КОЦ - Пловдив се води една кампания, която има за цел да унищожи лечебното заведение. Грозните нападки и изфабрикуваните лъжи продължават повече от година, а заради опетненото име на лекарите ще търсим отговорност от компетентните органи," обясни д-р Евгени Динев, началник отделение по анестезиология и интензивно лечение в центъра.
„Жива съм благодарение на тези лекари, те работят за нас, за да имаме надежда, за да имаме живот“, заяви от своя Искра Сербезова, пациент в онкодиспансера.
Лекарите са категорични, че ще търсят истината за случващото се около Комплексния онкологичен център. „Няма да позволим да бъде опетнено името на пловдивските лекари”, категорично заявиха и от Регионалната колегия на БЛС. По случая те ще поискат реодит и становище на бордовете по онкология, хирургия и гинекология. Припомняме, до момента е съобщавано единствено, че Изпълнителна агенция „Медицински одит“ извършва проверка по случая, но резултатите от нея не са обявявани публично.
„Реални обвинения няма. Защото нито един пациент не се е оплакал“, изтъкна и д-р Парашкев Цветков от лечебното заведение, цитиран от БНТ. По думите му изнесените до момента данни са непроверени от журналистите.
Междувременно пловдивският сайт Plovdiv-online разпространи писмо на пациентка, която по информация на медията е същата, показана в репортаж на телевизионното предаване.
В него жената обяснява как през 2015 година в Гърция й е открита бучка в гърдата и е била лекувана в центъра. Впоследствие, според разказа й, е била потърсена от хора, легитимирали се като юристи. Те поискали от нея да предостави цялата информация, отнасяща се до операцията, за да изпратят документите за второ мнение. Жената първоначално отказала, но след многоброен по думите й натиск склонила да даде изследванията си, за което получила 50 лева.
Пациентката разказва още, че била подтиквана да съди лекаря, който я е оперирал, но тя отказала. Започнали да я безпокоят и журналисти, които тя не е търсила. В края на писмото си пациентката споделя, че синът й е болен и иска да бъде лекуван в същото лечебно заведение, защото е изключително доволна от оказаната медицинска дейност.
Коментари по темата