burevestnik.bg - Мобилна версия


54% от българите смятат, че увеличаването на заплатите на медиците ще подобри системата

54% от българите смятат, че увеличаването на заплатите на медиците ще подобри системата

Удовлетворението от здравните системи в Европа спада за четвърта поредна година и вече достига тревожно ниски нива. То е намаляло от 74% през 2020 г. на 56% през 2024 г. Това показват данните от STADA Health Report 2024, представени миналата седмица в Рим, Италия. В проучването са участвали 46 000 респонденти над 18-годишна възраст от 23 европейски държави. За първи път в него е включена и България с 2000 респонденти, от които 48% мъже и 52% жени.

Резултатите от проучването показват, че най-драстично е намаляла удовлетвореността от здравните системи в Германия и Великобритания. За четири години удовлетворението от здравеопазването в Германия е намаляло от 80% през 2020 г. до 64% през 2024 г., а във Великобритания – от 85% (2020 г.) до 56% (2024 г.). Като причини за този рязък спад се посочват трудният достъп до медицински прегледи, качеството на здравните услуги, недостигът на персонал и общото недоверие към политиците в сектора на здравеопазването.

У нас едва 37% от хората са удовлетворени от здравната ни система. По този показател България се нарежда на 19-то място от 23-те европейски държави, участвали в проучването. За Zdrave.net генералният директор на STADA Питър Голдшмид каза, че една от причините за това е и в недостига на медицински кадри. „Краткото време за преглед и ставащите все по-труднодостъпни интервенции водят до неудовлетвореност у пациентите. Докато преди 30 години един преглед се провеждаше за половин час, сега максимумът е 5 минути“, каза той, като уточни, че тези причини са валидни и за голяма част от другите европейски държави.

Какво показват данните за България

Като причина за неудовлетвореност 66% от респондентите са посочили, че здравната ни система не е стабилна, при 39% средно в Европа, а 62% – че те лично или техен близък са получили некачествена грижа, при 47% от европейците.

46% от българите заявяват, че не вярват на здравната политика, провеждана от правителството, 44% твърдят, че достъпът им до медицински услуги е затруднен заради приватизацията на тези услуги, 34% посочват, че са срещали трудности да открият медицински персонал в болница, 29% не получават достъп до превенцията, от която се нуждаят и също толкова срещат проблеми да си запазят час за преглед. Цели 22% от анкетираните заявяват, че те или техни близки са имали трудности да бъдат хоспитализирани, 19% посочват като причина за неудовлетвореността си трудния достъп до лекарства, а 17% – до лекарствата, от които се нуждаят.

На този фон рязко изпъкват причините за удовлетвореност от системата. Цели 61% от българите заявяват, че получават добри съвети от личния си лекар срещу 56% средно за Европа. 49% са удовлетворени, защото могат да получат лекарства, когато са им нужни, а 35% – че могат да си ги позволят или са реимбурсирани до приемливи нива. 40% получават превантивни грижи, за 34% има място в болниците, а 31% не чакат, за да получат грижата, която се изисква в случая им. 22% твърдят, че те или техни близки са получили висококачествени медицински услуги, а 19% могат да си платят за такива. 14% смятат здравната индустрия за стабилна, но едва 11% имат доверие на политиката, провеждана от правителството.

По отношение на плащането за медицинска грижа 49% от българите заявяват, че биха плащали допълнително, докато 46% смятат, че здравните вноски трябва да покриват всичко. В Европа средно 42% са склонни да доплащат, а 53% казват, че плащат достатъчно.

Как може да се подобри здравната ни система

54% от българите смятат, че здравната ни система ще стане по-добра, ако се увеличи заплащането на лекарите и сестрите. За 50% здравната осигуровка трябва да покрива всички нужди, а според 43% ситуацията ще се подобри, ако нарасне производството на лекарства в страната, вместо да бъдат внасяни от чужбина. Според 38% трябва да нарасне обхватът на услугите, които се предлагат от фармацевтите, като мерене на кръвно, 33% смятат за най-важно продължаващото обучение за лекарите, а 13% смятат, че трябва да бъдат редуцирани изискванията при прием във висшите училища по медицина, за да се привлекат повече желаещи да учат.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VbEh

User Avatar Гост 03.07.2024 09:54:01

54% от българите смятат, че здравната ни система ще стане по-добра, ако се увеличи заплащането на лекарите и сестрите. " .... В СЪщОТО ВРЕМЕ ПРОЛЕТАРСКАТА ТЪЛПА НАУЧЕНА НА КОМУНИЗЪМ ХВЪРЛЯ ЕДНО ЖАЛКО ЛЕВЧЕ НА БЮРОТО НА ЛЕКАРЯ И С ЧУВСТВОТО ,ЧЕ СИ Е ПЛАТИЛА ПРЕГЛЕДА ПРИ ЛИЧНИЯ ЛЕКАР. ВСЪЩНОСТ НИКОЙ НЕ ПЛАЩА ТОЗИ ПРТЕГЛЕД НА ЕДНА СТОТИНКА ОСВЕН ЖЛАКАТА ПОПУЛИСТКА ПОТРЕБИТЕЛСКА ТАКСА , А ОСИГУРОВКИТЕ СЪЩО НЕ ОТГОВАРЯТ НА РАЗМЕР ДОСТОЕН ДА СЕ ПЛАТИ ЗДРАВНОТО ОБСЛУЖВАНЕ В КОЧНКАТА БЪЛГАРИЯ. ЗАЩОТО РЕАЛНИЯ РАЗМЕР Е 20 ПЪТИ ПО-ГОЛЯМ , А ПОЛИТИЧЕСКАТА КЛАСА БОКЛУЦИ ПАЗИ ПРОЛЕТАРСКАТА ТЪЛПА ДА НЯМА ДОПЛАЩАНИЯ ОФИЦИАЛНО . Как може да се подобри здравната ни система - СБОГОМ ГЛУПАЦИ С ИЛЮЗИИТЕ. 3-4 години имате до падането на фалшивата ЗОС на другарите Костов -Семерджиев - с любезното съдействие на ВИИ Карл Маркс и каквото са научили там. Лъжите и измамите ще се плащат в огромен размер закономерно.

User Avatar Д-р Ленков АГ 02.07.2024 10:05:35

Уважаеми колеги, ето ги фактите на европейско ниво-ние сме на 19 място от 23 държави в ЕС ,по удовлетвореност от здравната ни система.Лошото е ,че вследващите месеци и години ,нищо няма да се подобри ,напротив ,положението ще се влошава.А как да бъде другояче -вижте предложението но Росен Желязков/разбирай Боко Тиквата/ за здлавен министър -отново стари корумпирани мутри-Коце ботокса!като се прибави към това и факта ,че в този парламент има най-малко медицински специалиски/лекари ,стоматолози, фармацевти ,мед.сестри/ ,в сравнение с предишни парламенти ,то извода е:Надежда всяка тука оставете! И един съвет от мен -лекар с 45годишен стаж-не се бавете, а се ориентирайте към Терминали 1 и 2, ако искате да се развивате в професията ,да се уважаван член на обществото и да сте добре заплатен.Ако решите да останете тук ,се пригответе да сте мачкан от фармамафията и мафията на собствениците на ЛЗ/повечето милионери/, които трупат милиони за ваша сметка и от вашия труд и да сте малтретиран /вербално и физически/ от мургавелковци и от мутри с дебели бицепси и портфейли и 2 грама мозък! Това е положението тук и то няма да се промени в следващите 20-30 години.Така ,че изборът е ваш!

User Avatar Гост 03.07.2024 10:05:40

Толкова по-зле защото от твоето писание се вижда ,че лекарите зависят от някой си тъпанар министър. Къде и в коя свободна демократична държава животът на лекарите зависи от държавни чиновници и някаква си партия и сбирщина във властта / Кой е виновен ли? Ами скапания ви блс бъкащ от корумпирани чички и лелки изпълняващи желанията на комунисти ,популисти и фалшиви десни мутри във властта и пролетарската сган гласуваща за такива, които им обещават доктори за жълти стотинки вече 35 г фалшиви промени. Лекарското съсловие си е виновно- всички тези кретени "колеги" ,които "преглеждат" по 50 души на ден, не са си въвели записване на задължителни часове за преглед и позволяват на пациента да му казва какво направление да издаде и как да протича диагностичния и терапевтичния процес. Ето това са уникалните идиоти в системата и затова българския пациент се качва на главата на лекарите ,хем безплатно, хем незабавно, нем безплатно. ТОТАЛНО САМОУНИЖЕНИЕ НА едни поне 90% от лекарите роби на комунисти и собствените си комплекси. Няма друго такова лекарско съсловие в Европа,което да е толкова жалко и да не осъзнава колко е жалко при това

User Avatar Гост 02.07.2024 11:21:45

Невероятно точен коментар! 6++

User Avatar Гост 01.07.2024 18:20:51

Какво е удовлетворението от здравната система на Русия, примерно? Нали натам ни бутате неотклонно? А?

Още от Новини