Министерството на здравеопазването инвестира близо 600 000 лв. под формата на капиталови средства в Послеродова клиника към „Майчин дом“. Това съобщи министър Кирил Ананиев по време на официалното откриване на реновираната клиника.
394 000 лв. е струвал ремонтът в лечебното заведение, а с други 200 000 лв. е закупено оборудване за клиниката. „Майчиното и детското здравеопазване са сред приоритетите на правителството и настоящия екип на МЗ. Усилията ни за обновяване на базите от този тип в страната ще бъдат последователни и осезаеми както за екипите, работещи в тях, така и за пациентите“, заяви министър Ананиев.
“Като икономист и финансист не мога да не кажа, че финансовото състояние на “Майчин дом” е много добро, с положителен финансов резултат и без никакви задължения към своите доставчици. Това беше в основата Министерството на здравеопазването да задели необходимия ресурс, за да присъстваме днес на обновяването на клиниката, която ще бъде най-съвременната подобна клиника в цялата страна”, допълни министър Ананиев.
Обновената клиника има 23 стаи и 52 легла. „Тук ще бъдат настанявани както родили нормално жени, така и родили с цезарово сечение. По желание, която пациентка се чувства добре, може да бъде бебето при нея. Всяка една родилка може да дойде тук по здравна каса или по желание. Когато родят, ние ги питаме как се чувстват, на кой етаж искат да бъдат, искат ли бебето да е при тях… Ако нещо не им харесва, винаги има възможност да се преместят“, каза Старшата акушерка на Послеродовото отделение за следоперативни грижи Рени Багерова.
Коментари по темата
Ananiev i pensionerskata mu shaika sa patnici do kraq na meseca. Golqma metla shte ima v MZ
Много болници в Пловдив, също много в Стара Загора! На половин час от Чирпан. Кое е онова състояние, при което пациент ще бъде спасен в Чирпан? Троmболиза при инсулт или стентиране при инфарткт ще направят, или някоя спешна операция? Лежат възрастни хора с измислени пневмонии, сърдечна недостатъчност, болки в кръста. В мизерни условия при това! Кому е нужно това? В Плевен има 6 болници. И общински в Ч Бряг, Гулянци, Левски, Никопол? Свикнали сме в последните 70 години да лежат пациенти за щяло и нещяло и докога ще я караме така? Има много малко места, като например Сандански, Гоце Делчев, Белоградчик, където силни болници са наистина необходими, защото областните градове са относително далече, а и районите са големи.