burevestnik.bg - Мобилна версия


700 000 души по света умират всяка година от заболявания, предавани от комари

Стерилизацията чрез облъчване на насекомите ще бъде ефективна мярка за ограничаване на инфекциите, пренасяни от тях, смятат експерти

700 000 души по света умират всяка година от заболявания, предавани от комари

Заболяванията, предавани от комари като малария, денга, Зика, чикунгуня и жълта треска, представляват около 17% от всички инфекциозни заболявания в световен мащаб. Те отнемат повече от 700 000 живота всяка година и причиняват страдания на много повече хора, сочат данни на СЗО.

От години се търси ефективно средство за справяне с проблема и световните експертите вече са на мнение, че решението вече е на път да стане факт. Техника с облъчване, която предизвиква стерилност у мъжките комари ще бъде тествана скоро като част от глобалните усилия за контрол на болестите, пренасяни от комари, информира сайтът на СЗО.

Техниката за стерилни насекоми (SIT) е форма за контрол на раждаемостта на насекомите, обясняват специалистите. Процесът включва отглеждане на големи количества стерилизирани мъжки комари в специализирани съоръжения и след това пускането им да се чифтосват с женски в природата. Тъй като те не дават никакво потомство, популацията на насекомите с времето намалява.

Специалната програма за изследвания и обучение по тропически болести (TDR) и Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), в партньорство с Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО), и СЗО са разработили документ за насоки за страни, които имат изрази интерес към тестване на техниката за стерилни насекоми (SIT) насочено за комари.

SIT e разработена за първи път от Министерството на земеделието на САЩ и успешно се използва за насочване на насекоми вредители, които нападат посевите и добитъка, като средиземноморската плодова муха и мухата от Новия свят. В момента се използва глобално в сектора на селското стопанство на 6 континента.

Ръководството за прилагане на SIT по отношение на болестите при хората препоръчва да се приеме поетапен подход, който позволява да се тества ефикасността на стерилизираните насекоми. Чрез проследяване на епидемиологичните показатели ще се наблюдава въздействието на метода върху предаването на болестта. Експертите отправят също така препоръки за масово производство на стерилни комари, ангажиране на правителствата и обществото за измерване на въздействието на техниката и оценка на икономическата й ефективност.

„Страните, сериозно засегнати от денга и Зика, проявиха реален интерес към тестване на тази технология, тъй като тя може да помогне за потискане на комарите, които развиват устойчивост на инсектициди, а те също имат отрицателно въздействие върху  околната среда“, коментира Флорънс Фуке, изследователи от TDR.

Усилията за сътрудничество включват планове за подпомагане на три екипа от научноизследователски институции, агенции за контрол на вектора и заинтересованите страни в областта на общественото здраве за тестване на техниката на стерилни насекоми срещу комари.

„Използването на техниката за стерилни насекоми в селскостопанския сектор през последните 60 години показа, че това е безопасен и ефективен метод“, категоричен е Джереми Буйе, медицински ентомолог в Отдела за нуклеарни методи при храните и в селското стопанство, единна структура на ФАО и МААЕ. „Радваме се да си сътрудничим с TDR и  СЗО да внесем тази технология в здравния сектор за борба с болестите при човека“, допълва той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kJtH

Още от Новини