burevestnik.bg - Мобилна версия


76% от хипертониците у нас са с неконтролирано кръвно налягане

76% от хипертониците у нас са с неконтролирано кръвно налягане

„40% от индивидите над 25-годишна възраст са с артериална хипертония. Близо 50 на сто от случаите на миокарден инфаркт, мозъчен инсулт и развитие на сърдечно-съдова болест са обусловени от повишеното кръвно налягане.“ Това каза проф. Арман Постаджиян, председател на Българската лига по хипертония, на пресконференция днес по повод инициативата „Май месец за мерене“ на Международната лига по хипертония (ISH). В България тя ще се проведе с подкрепата на Българската лига по хипертония. Целта й е да повиши обществената осведоменост за нуждата от проверка и контрол на кръвното налягане.

По думите на проф. Постаджиян сърдечносъдовите заболявания са само видимата част на проблема. Неконтролираното в млада възраст повишено кръвно налягане е причина и за развитие на бъбречни заболявания, на деменция. Това обуславя палитра от проблеми като първият от тях е да бъдат идентифицирани хората с високото артериално налягане, а второ – изграждане на стереотип на начина на живот, за да се държи хипертонията под контрол.

Членът на Управителния съвет на Лигата проф. Борис Богов допълни, че 26% от тези 40% с хипертония развиват и хронично бъбречно заболяване. „Днес определено има подмладяване на хората с артериална хипертония. Освен това европейската статистика показва, че неконтролираните хипертоници са над 70% в сравнение с контролираната хипертония. За България този процент е 76%“, допълни той.

„Има национална програма за превенция на социално-значимите заболявания, но е с недостатъчно финансиране. СЗО смята, че инвестирането в превенция е много по-важно от инвестирането в болнични услуги“, каза доц. Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация за България.

„У нас има неразбиране на същността на рисковите фактори на сърдечносъдовите заболявания. Едва 38% от българите ходят на профилактични прегледи. Повишена е склонността на българите да неглижират рисковите фактори – повишеното кръвно налягане, тютюнопушенето и повишената употреба на сол. Т.нар. Long COVID също води до артериална хипертония“, каза още той.

Сред рисковите фактори са още алкохола, наднорменото тегло и диабета, допълни проф. Богов.

Инициативата ще се проведе в 12 града у нас през месеците май и юни. В София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора, Хасково, Кърджали, Благоевград, Русе, Добрич и Смолян са планирани общо 23 локации за измерване на кръвно налягане с електронни апарати, снабдени с AFIB-технология за откриване на предсърдно мъждене без ЕКГ, уточниха от Лигата.. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Sgc6

Още от Новини