„Цифровизацията е навсякъде. В областта на здравеопазването говорим за внедряване на иновативни технологии, но това се случва много по-бавно отколкото ни се иска. Има много и различин инициативи, но все още липсва добра координация на европейско ниво. Новите технологии могат да допринесат за напредък в здравеопазването, но поради чувствителността на личните здравни данни, ни липсва доверии“. Това каза еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел в приветствието си при откриването на 14- та Национална конференция по електронно здравеопазване.
Тя подчерта, че 80% от европейските граждани днес биха дали достъп до здравните си данни, ако са сигурни, че са добре опазени. По думите й достъпът до собствените лични данни чрез електронни здравни досиета дава възможност за по-добра диагноза и лечение, използване на цифровите инструменти в помощ на управлението на здравното ни състояние.
„ЕК даде препоръка за единен европейски формат за здравни досиета. Много трудно можем да работим и да има съвместимост, ако няма такъв. За съжаление обаче, тъй като тази препоръка няма задължителност, в някои държави тя ще остане само с пожелателен характер“, каза Мария Габриел.
„На мен ми се иска държавите членки да работим за завършване на цифровия единен пазар с мобилни приложения. Имаме много добри примери, че поддрастващите с помощта на мобилните приложения и телемедицината могат да допринесат голяма полза и за България“, допълни още еврокомисарят.
Тя подчерта и финансирането за дигитализацията на единния пазар за следващия програмен период 2021-2027, което е 9 млрд. евро, а здравеопзаването заема важна роля в тези програми. „Основни ключови моменти са изграждането на супер компютъра, киберсигурността, цифровите умения, цифрови хъбове. Изграждане на европейски суперкомпютър, който дава много по-голяма възможност за скоростни изследвания, яснота как работи човешкия мозък и за който е отделено 1 млрд. евро“, каза Мария Габриел.
Много по-лесно е да очертая приоритетите на нашия екип. За да можем да надграждаме, трябва да поставим началото на нашата национална интегрирана електронна здравна система. Засега по-скоро локални решение, неинтегрирана свързаност.
Зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева припомни приоритетите на министерството в областта на електронното здравеопазва – електронно досие, електронни регистри, като сред тях приоритетни са раковия регистър и регистъра за ражданията в страната, както и електронна рецепта.
Снимка: Надежда Ненова
Коментари по темата