burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Светла Богданова, зам.-директор на ЦСМП – София:

9 спешни лекари са наказани, защото не са закарали пациент до най-близкото лечебно заведение

От миналата година досега има 9 наказани лекари, които са си позволили да не карат пациента до най-близкото лечебно заведение. Това заяви Д-р Светла Богданова, зам.-директор на ЦСМП – София, по повод разследване на Нова телевизия, което уличава служители на Спешна помощ, че не изпълняват наредба на Министерството на здравеопазването.

В разследването беше показан случаят на Марияна Ганева, чиято майка пристига в София, за да й помага в отглеждането на малко дете. Един ден семейството я намира паднала на земята. По неясни причини линейката с майката на Марияна, която е в столичния квартал "Хаджи Димитър", не отива в ИСУЛ, подминава Окръжна болница, "Софиямед", не поема към желания от пациента "Пирогов", а се озовава в ортопедична болница "Витоша". Там обясняват, че трябва спешна смяна на тазобедрена става. С началото на операцията настъпват усложнения. Жената е преместена в друга болница, но лекарите не могат да я спасят и тя умира. Близо месец Мариана Ганева чака отговор от институциите към Министерство на здравеопазването защо майка й не е откарана към най-близката болница. Чака и резултатите от аутопсията, за да разбере причините за смъртта.

„Ръководството на ЦСМП не толерира подобни дейности и във връзка с това колегата, който е направил това нещо, е наказан. Получава доста тежко наказание - предупреждение за уволнение. Съгласна съм, че с тази практика се отварят врати за корупция. И аз съм чувала, че някои колеги си позволяват да не изпълняват наредбите на МЗ и да карат до най-близкото лечебно заведение“, каза д-р Богданова.

Според директора на болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев пък линейките получават по 100 лева, за да водят пациентите в определени болници. „Това е публична тайна“, каза той. Д-р Богданова обаче заяви, че е изненадана от думите на проф. Начев и най-вече, че имало тарифа за тази „услуга“.

„Ние изпълняваме наредбата на Министерството, но в много случаи питаме пациента какви са неговите желания. Това не е оферта. И ако болницата, която те предпочитат, е в този район, се съобразяваме с желанието на пациента. Не мисля, че тези случаи са практика. Когато сме имали достатъчно сигнали, този, който е нарушил правилата, е бил наказан“, каза д-р Богданова.

Тя поясни също, че е рядкост да няма коректно попълнен фиш от екип на „Спешна помощ“. „На едно дежурство обслужваме от 200 до 250 адреса. Хората са претоварени и е нормално да има пропуски. Имаме медицински директор, който проверява фишовете на екипите дали са коректно попълнени“, допълни тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   48mU

Още от Новини