Ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca и Оксфордския университет е била 79% ефективна за предотвратяване на симптоматични заболявания от коронавирус и 100% ефективна срещу тежко или критично заболяване и хоспитализация. Това съобщи в понеделник компанията, позовавайки се на междинни резултати от фаза 3 на голямо изпитване на ваксината в САЩ.
Проучването е показвало, че ваксината е с малко по-висока ефективност – 80%, при населението на възраст над 65 години.
Компанията уверява, че независим комитет по безопасност (DSMB) е направил специфичен преглед в американското проучване с помощта на независим невролог върху кръвните съсиреци, както и върху мозъчно-венозната синусова тромбоза (CVST) - изключително рядък кръвен съсирек в мозъка.
AstraZeneca посочва, че тази независима комисия не е открила повишен риск от тромбоза или събития, характеризиращи се с тромбоза сред 21 583 участници, получили поне една доза от ваксината. Според произхода им, участниците в междинния анализ са били от следните групи - приблизително 79% бели, 8% афроамериканци, 4% индианци, 4% азиатци, а 22% от участниците са с иберийски произход.
„Специфичното търсене на CVST установи, че няма подобни събития при това проучване на ваксината", е изводът на компанията
От AstraZeneca ще продължат да подготвят документацията, необходима за подаване на спешното одобрение на ваксината от Администрацията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ през следващите седмици, посочват оттам.
Данните, представени от AstraZeneca идват на фона на спад в доверието към тази ваксина в редица европейски страни.
Най-отчетлив е бил той в Испания, Германия, Франция и Италия след съобщенията за тромбози, свързани с ваксината, показват данни от анкета на британската социологическа агенция YouGov, огласени по-рано днес.
Анкетата на YouGov, е обхванала около 8000 души в 7 европейски държави и е била проведена между 12 и 18 март. Крайният извод от нея е, че във Франция, Германия, Испания и Италия хората са по-склонни да гледат на ваксината на AstraZeneca като на опасна, отколкото безопасна.
Около 55% от германците посочват, че според тях ваксината не е безопасна, докато 32% са на мнение, че тя е безопасна, сочат резултати от анкетата. За сравнение - при предишното допитване през февруари в Германия 43% от анкетираните са я оценили като безопасна и 40% - за не-безопасна
Във Франция, където ваксината AstraZeneca не е особено популярна, 61% от анкетираните казват, че сега я смятат за опасна, а само 23%, я считат за безопасна. За сравнение - при предишното допитване тези проценти са съответно 43% и 33%.
Аналогична е ситуацията и в Италия и Испания, където преди повечето хора са били на мнение, че ваксината на AstraZeneca е безопасна - съответно 54% и 59% от анкетираните, сега тези проценти са спаднали респективно до 36% и 38%.
Проучването показва обаче висока и постоянна степен на доверие към ваксината единствено във Великобритания, където ваксината на AstraZeneca се прилага от януари. То изобщо не се е повлияло от съобщенията за тромбози, констатират социолозите. И преди, и сега 77% от британците вярват, че тази ваксина е безопасна, като доверието им е съизмеримо с оценката им за безопасност на ваксината на Pfizer – 79%.
Припомняме, че в края на миналата седмица Европейската агенция по лекарствата EMA и Световната здравна организация СЗО заявиха, че ползите от ваксинация с препарата на AstraZeneca надвишават рисковете от нея.
Така всички европейски страни, в които ваксинирането с с този продукт беше временно преустановено, се съобразиха с препоръките и възобновиха кампаниите си.
Коментари по темата