burevestnik.bg - Мобилна версия


AstraZeneca получава частичен имунитет в евтина сделка за ваксини с ЕС

Големите фармакомпании настояват за общоевропейска схема за компенсации, а пациентските организации - за общоевропейски фонд

AstraZeneca получава частичен имунитет в евтина сделка за ваксини с ЕС

Европейските правителства ще плащат искове над договорения лимит срещу AstraZeneca за странични ефекти от потенциалната ваксина на компанията срещу COVID-19, при различни условия от сделката, сключена със Sanofi, предаде Агенция Ройтерс, позовавайки се на изявление на високопоставен представител на ЕС.

Сделките отразяват различните защитни стратегии на два от най-добрите производители на лекарства в света в момент, в който се води активна дискусия по темата за отговорността при прилагането на ваксините и ролята им за прекратяване на пандемията, отбелязва агенцията. AstraZeneca си е осигурила подкрепата на Европейския съюз в поверително споразумение, което отразява по-ниската цена, търсена от британския производител, е коментирал служителят на ЕС пред Ройтерс.

„Ако дадена компания поиска по-висока цена, ние не даваме същите условия“, е пояснил служителят, който е пряк участник в преговорите, но отказва да бъде назован, тъй като договорите са поверителни.

Неочакваните странични ефекти след разрешаване на лекарството от регулаторните органи са редки, но бързината, с която се разработват ваксините срещу COVID-19, увеличава риска от непредвидени състояния. Сделката с AstraZeneca, която прехвърля към данъкоплатците някои от рисковете, свързани с въвеждането на ваксина, беше сключена през август и клаузите за отговорността не са били докладвани преди това.

Според сделката AstraZeneca ще плаща само съдебни разноски до определен праг, е посочил още служителят, без да уточни как ще бъдат разпределени разходите между отделните европейски правителства в такива случаи.

Известно е, че един финансов щит би покрил както съдебни разходи, така и потенциална компенсация, което на практика се случва по-рядко, но води след себе си потенциално много по-големи разходи в случай на вякаква нередност.

В замяна на по-високата цена, платена за ваксината си, френският производител на лекарства Sanofi, който работи с GlaxoSmithKline като партньор, не е получила никакъв отказ от отговорност. Коментирайки ситуацията за относително ниската цена на ваксината на AstraZeneca, говорител на компанията е потвърдил обещанието й да споделя широко ваксината и да не печели от нея по време на пандемията. Съгласно сделката с AstraZeneca страните от ЕС ще заплащат 2,5 евро (2,92 долара) за доза, докато Sanofi договори цена от около 10 евро, припомня Ройтерс.

Отговорността е основният „препъникамък“ в преговорите с други производители на ваксини срещу COVID-19, заявиха представители на ЕС, тъй като компаниите се опасяват, че рискуват по-големи разходи за правна помощ, отколкото обикновено, и те са толкова по-големи, колкото по-дълъг е периодът на разработване и на проучвания.

Говорител на Европейската комисия заяви, че предварителните сделки за покупка „предвиждат държавите членки да обезщетят производителя за определени задължения, поети при специфични и строги условия“, но „отговорността все още остава за компаниите“.

Производителите на лекарства призовават регулаторните органи на ЕС да създадат общоевропейска схема за компенсации, докато организациите на пациентите призовават за общоевропейски фонд, финансиран от фармацевтични фирми, който да компенсира неочаквани странични ефекти. Правният режим на ЕС е сред най-неблагоприятните за производителите на лекарства по искове за обезщетение, въпреки че ищците много рядко успяват да спечелят, тъй като законът изисква от тях да докажат връзката между заболяване и ваксина, която може да го е причинила.

САЩ предоставиха имунитет срещу отговорност за ваксините срещу COVID-19, получили одобрение от националния регулатор. Междувременно Русия заяви, че ще поеме част от правната отговорност, ако има проблеми с ваксината, разработена от московския институт "Гамалея".


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YWjw

Още от Новини