Ново изследване, публикувано в платформата bioRxiv, представя механизмите, по които ваксината срещу туберкулоза може да помогне за изграждане на по-добра защита срещу COVID-19.
В началото на пандемията редица изследователи, ангажирани с проучвания, започнаха да предполагат, че хората, които са били ваксинирани с BCG ваксина като деца, по-рядко се заразяват със SARS-CoV-2.
Изследванията при хамстери показват, че животните, ваксинирани с BCG, по-рядко са развивали пневмония поради COVID-19 и нивата на коронавирус в белите им дробове са били по-ниски.
Лекари от Университета Джонс Хопкинс в Балтимор са открили съществени разлики в белодробните клетки на животни, заразени със SARS-CoV-2, които са получили или не са получили BCG ваксина, става ясно от публикацията в bioRxiv.
При заразяване с коронавирус ваксинираните с BCG животни развиват състояние, при което антителата навлизат в белодробните клетки много по-бързо, механизмите за възстановяване на белите дробове се задействат също много по-бързо и възпалението, което уврежда белодробната тъкан, е много слабо изразено, пояснява д-р Уилям Бишай, съавтор на изследването.
Наскоро екип от Индия публикува в друга платформа - Research Square, резултатите от малко проучване за ефектите на BCG при хора, ваксинирани с COVID ваксината на AstraZeneca.
Оказва се, че групата, в която са били включени 21 ваксинирани с BCG, показва значително по-мощна активност на антителата и Т-клетките срещу коронавируса, отколкото се наблюдава при 13 неваксинирани с BCG.
Изводът е, че комбинирането на BCG ваксини с ваксини срещу COVID-19 може да предложи синергична защита, категорични са изследователите.
В ход са и клинични изпитвания за тестване на BCG ваксини за защита срещу COVID-19.
Коментари по темата