burevestnik.bg - Мобилна версия


ECDC: Бежанският поток може да улесни появата на огнища от морбили в Европа

Страните, приемащи мигранти, да ги включат във ваксинационните си програми, особено срещу морбили, COVID-19 и полиомиелит, препоръчват оттам

ECDC: Бежанският поток може да улесни появата на огнища от морбили в Европа

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) препоръча съседните на Украйна страни, които приемат украински бежанци, да ги включат в своите ваксинационни програми. В специален доклад центърът анализира ситуацията в региона, породена от военния конфликт в Украйна и препоръчва поредица от мерки, насочени към опазването на общественото здраве.

Според ECDC страните, приемащи бежанци, трябва да дадат приоритет на ваксинацията срещу COVID-19 и полиомиелит, както и срещу морбили, тъй като настоящият ваксинационен обхват е недостатъчен за предотвратяване на огнища на морбили, се отбелязва в официално изявление на ECDC.

„Струпването на много хора в бомбоубежища и приемни центрове може да улесни началото на епидемия от морбили, особено след като пролетта съвпада с естествената сезонност на болестта. Осигуряването на ваксиниране срещу трите инфекции - полиомиелит, морбили и COVID-19 трябва да бъде в центъра на вниманието“, категорични са експертите на ECDC.

От институцията припомнят, че не трябва да се пренебрегва и подценява опасността, която засяга хората с травматични рани.

„Медицинските специалисти трябва да бъдат информирани, че инфекциите, свързани с тези наранявания, често могат да са причинени от мултирезистентни организми, което означава, че процедурите за диагностицирането и лечението им трябва да са съобразени с тази вероятност“, е друга важна препоръка на ECDC.

Здравната ситуация в региона бе във фокуса на извънреден брифинг на СЗО, на който бе потвърдено, че нападенията над здравни заведения и линейки в зоната на военни действия в Украйна зачестяват. От началото на войната на 24 февруари до 7 март най-малко 9 души са загинали при 16 атаки срещу здравни заведения и линейки. Страната изпитва остър недостиг на жизненоважни медицински доставки.

Регионалният офис на СЗО за Европа работи за бързо осигуряване на медицински доставки за Украйна, където кислородът, инсулинът, личните предпазни средства, изделията и консумативите, използвани в хирургията, както и кръвните продукти са на изчерпване, увери регионалният директор д-р Ханс Клуге, цитиран от световните агенции.

Снабдяването с кислород, осигуряването на достатъчно количество ваксини, особено срещу полиомиелит, както и експертизата в областта на психичното здраве са сред основните приоритети на СЗО за региона, каза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nN@S

User Avatar Говори ❤️ Київ 09.03.2022 15:11:59

Украинският министър на здравеопазването Виктор Ляшко заяви във вторник, че в страната 61 болници са спрели работа заради обстрелите на руските войски, съобщи агенция Укринформ. „Терористите от страната-агресор изведоха от строя 61 болници“, заяви министърът. Той допълни, че властите не могат да доставят жизнено важни медикаменти в населените места, където се водят бойни действия, заради липсата на хуманитарни коридори. Световната здравна организация също предупреди, че в Украйна липсват жизнено важни медицински материали и посочи, че зачестяват нападенията срещу линейки, болници, и други здравни заведения. Най-малко 9 души са загинали при 15 нападения срещу медицински институции, допълват от СЗО.

Още от Новини