burevestnik.bg - Мобилна версия


ECDC: Над два пъти са се увеличили инфекциите със супербактерии в Европа след пандемията

Това е "тиха пандемия", която причинява над 1 млн. смъртни случая годишно, посочват експерти

ECDC: Над два пъти са се увеличили инфекциите със супербактерии в Европа след пандемията

Инфекциите от някои устойчиви на антибиотици патогени, известни като супербактерии, са се увеличили повече от два пъти в здравните заведения в Европа, съобщи Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC). От там публикуваха доклад, който предоставя допълнителни доказателства за въздействието на COVID пандемията върху този процес.

В него се посочва, че докладваните случаи на два силно резистентни към лекарства патогена са се увеличили през 2020 г. – първата година от пандемията, след което рязко са скочили отново през 2021 г.

Ръстът се дължи на огнища в интензивните отделения на болниците в страните от Европейския съюз, в които инфекциите, устойчиви на антимикробни средства, вече са широко разпространени, коментира експертът от ECDC Доминик Моне пред журналисти на пресконференция.

Данните сочат, че през миналата година в Европа докладваните случаи на инфекция с Acinetobacter са се увеличили повече от два пъти в сравнение с годишния брой преди пандемията.

Инфекциите с друга бактерия, Klebsiella pneumoniae, която е резистентна към антибиотици, прилагани при особено тежки случаи, са скочили с 31% през 2020 г. и с 20% през 2021 г.

Някои учени свързват нарастването на придобитите в болница инфекции със супербактерии по време на пандемията с по-честото предписване на антибиотици за лечение на COVID или на бактериални инфекции по време на дълги болнични престои.

Според Моне това е най-правдоподобната хипотеза, но пълен анализ все още липсва. Данните показват намаляване на случаите на някои други често срещани супербактерии в европейските болници. ECDC смята, че това е така, защото кризата с COVID стана причина за отлагане на хирургичните операции.

Европейският доклад показва съответствие с една тенденция, констатирана през миналата година в САЩ. Официалните данни от тогава показват, че смъртните случаи в САЩ от резистентни към антимикробни лекарства инфекции са скочили с 15% през 2020 г.

Лекарствената резистентност се развива чрез злоупотреба или прекомерна употреба на антибиотици и притесненията по тази тема не са нови, припомнят експерти. Те наричат инфекциите със супербактерии, включително гъбични патогени, „тиха пандемия“, която причинява повече от 1 милион смъртни случая годишно, но не привлича вниманието като съпътстващ фокус или като сфера, в която е необходимо финансиране за изследвания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   *NpL

Още от Новини