
Лекарите стачкуват все по-често в цяла Европа с искания за по-добро заплащане, подобрени условия на труд и по-голямо признание за усилията им, пише euronews.com. Юни се очертава като месец на протести на медиците в няколко европейски държави.
Лекарите ординатори в Англия ще организират четиридневна стачка през юни, което ще бъде 16-та поред като част от трудните преговори, които засега не се увенчават с успех.
Стачката ще започне на 15 юни и ще продължи до 19 юни. Това решение дойде след среща по-рано тази седмица между новия министър на здравеопазването на Обединеното кралство Джеймс Мъри и Британската медицинска асоциация (BMA). Мъри пое поста от Уес Стрийтинг в началото на май.
Мъри вече разкри, че не е отворен за по-нататъшни преговори за заплатите, твърдейки, че това, което синдикатът иска, е „нереалистично и непосилно“. В момента началните заплати на лекарите ординатори в Англия са малко над 40 000 паунда (46 150 евро) според Министерството на здравеопазването и социалните грижи, докато старшите лекари ординатори получават основна заплата от около 76 500 паунда (88 295 евро). Лекарите вече са получили увеличение на заплатите си с 33% през последните четири години, заедно с 3,5% увеличение тази година.
Те могат да печелят значително повече, ако работят допълнителни часове или до късно, както и през почивните дни. Според BMA обаче, лекарите все още получават по-малко заплащане, отколкото през 2008 г., след като се вземе предвид инфлацията. Това твърдение се основава на индекса на цените на дребно в Обединеното кралство (RPI), който измерва инфлацията.
На Острова съществуват опасения, че без адекватно заплащане лекарите може да изберат да емигрират към други страни като Австралия и Канада, което ще изостри напрежението върху Националната здравна служба (NHS). Въпреки това, правителството на Обединеното кралство настоява, че увеличенията на заплатите, предложени на лекарите през последните четири години, са сред най-високите в публичния сектор и всяко по-голямо увеличение би навредило на грижите за пациентите и други инициативи на NHS, свързани с листите на чакащите.
Обединеното кралство не е единствената държава, която се сблъсква със стачки на лекари в момента – други европейски страни като Германия, Испания и Португалия също са изправени пред подобни проблеми.
В Германия лекарите от университетските болници, представлявани от асоциацията Marburger Bund, в момента се опитват да договорят нови заплати. Основното искане е 8% увеличение на заплатите за период от 12 месеца. Тъй като напредъкът е в застой след втория кръг от преговорите в края на май, предупредителните стачки може да са неизбежни, ако скоро не бъде постигнато споразумение, което може да повлияе на неспешните лечения, планираните операции и прегледите. Въпреки това, допълнителни преговори са насрочени за началото на юни.
По подобен начин, периодични национални лекарски стачки се провеждат и в Испания, като следващата планирана е от 15 до 19 юни. Това е главно в знак на протест срещу предложената от правителството реформа на рамковия закон Estatuto Marco, който влияе върху условията на труд. Медицинският персонал обаче сега иска отделен закон специално за лекарите, с ограничение от 35 работни часа седмично и подобрено признаване на отговорностите и обучението.
В Португалия Националната федерация на лекарите (FNAM) и други здравни синдикати протестират срещу това, което се счита за продължаващо „унищожение“ на Националната здравна служба (SNS). Това се дължи главно на факта, че SNS не е в състояние да привлече или задържи млади лекари поради лоши стимули и заплащане, което влошава напрежението върху останалите служители. Те често се сблъскват с изключителен недостиг на персонал и злоупотреби с допълнителни смени, заплашвайки качеството на грижите.
Коментари по темата