burevestnik.bg - Мобилна версия


Pfizer и BioNTech ще разработят иРНК ваксина за превенция на херпес зостер

Очаква се клиничните изпитвания да започнат през втората половина на тази година

Pfizer и BioNTech ще разработят иРНК ваксина за превенция на херпес зостер

Pfizer и BioNTech ще разработят ваксина, базирана на иРНК технологията за превенция на вирусната инфекция херпес зостер, предаде Ройтерс.

Двете компании за пореден път ще си подадат ръка за сътрудничество след успеха на тяхната ваксина срещу COVID-19, базирана на същата технология. Pfizer си партнира с BioNTech от 2018 г., когато разработват съвместно ваксина срещу грип, и отново през 2020 г., когато създават заедно ваксината срещу COVID-19, която се използва в целия свят.

Компаниите заявиха, че очакват да започнат клинични изпитвания на ваксината срещу херпес зостер, която ще комбинира антигенната технология на Pfizer и технологията на платформата mRNA на BioNTech, през втората половина на 2022 г.

Ако новата ваксина се окаже успешна, тя ще се конкурира с двудозовата ваксина Shingrix на GlaxoSmithKline, която беше одобрена от FDA на САЩ през 2017 г. и донесе около 2 милиарда паунда приходи през 2020 г.

Херпес зостер обикновено се развива при по-възрастни хора, които са прекарали варицела в по-млада възраст. Инфекцията се причинява от вируса на варицела зостер и неин характерен симптом е болезненият обрив, който в повечето случаи преминава в рамките на един месец, но понякога може да доведе до силна болка по нерва с голяма продължителност.

Pfizer и BioNTech обявиха, че ще си поделят разходите за разработка и брутните печалби от бъдещи продажби на ваксината срещу херпес зостер.

Pfizer ще заплати на BioNTech 225 милиона долара авансово, което включва плащане на сумата от 75 милиона долара и капиталова инвестиция от 150 милиона долара, както и основни плащания до 200 милиона долара.

BioNTech ще заплати на Pfizer 25 милиона долара за собствената си антигенна технология. Pfizer ще има права да комерсиализира потенциалната ваксина по целия свят, с изключение на Германия, Турция и някои развиващи се страни, за които BioNTech ще има тези права.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Ykd*

Още от Новини