burevestnik.bg - Мобилна версия


Pfizer пуска ваксина срещу омикрон през март

Pfizer пуска ваксина срещу омикрон през март

Главният изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла заяви, че не е убеден в необходимостта от четвърта доза ваксина срещу COVID-19, но също така информира, че ваксината, която неговата компания разработва срещу силно заразния вариант омикрон, ще бъде готова през март, предаде Ройтерс.

Коментарите на ръководителя на Pfizer рязко се различават от направените от изпълнителния директор на Moderna Стивън Бансел, който миналата седмица заяви, ваксинираните може да се нуждаят от още една допълнителна доза през есента на 2022 г., тъй като ефикасността на бустерите вероятно ще намалее през следващите няколко месеца.

Големият скок на случаите на COVID-19, предизвикани от омикрон, принуди някои държави да търсят различни решения с бустерните дози.

„Не знам дали има нужда от още един бустер, това е нещо, което трябва да се тества“, заяви Алберт Бурла пред телевизия CNBC преди презентацията на Pfizer на Конференцията за здравеопазване на J.P. Morgan. „Продължава работата по нова версия на ваксината COVID-19, която ще бъде ефективна срещу омикрон и други варианти“, каза той.

Американският производител на лекарства вече обяви три сделки за разширяване на използването на иРНК технологията (mRNA), на която се основава неговата ваксина срещу COVID-19, в това число  договор на стойност 1,35 милиарда долара с компанията Beam Therapeutics, специализирана в генно редактиране.

Pfizer се стреми да напредне в разработването на ваксини и терапевтични средства, базирани на иРНК, след като стана лидер в глобалните усилия за овладяване на пандемията COVID-19, уверяват от фармагиганта.

Компанията ще си сътрудничи с Codex DNA в използването на патентована биотехнология, която може да позволи по-бързо разработване на ваксини, лекарства и други биофармацевтични продукти, базирани на иРНК. Заедно с частната биотехнологична компания Acuitas Therapeutics, базирана във Ванкувър пък ще разработва технология за липидни наночастици, като очакванията са на тази основа да бъдат създадени около 10 нови ваксини и лекарства.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zfFY

Още от Новини