burevestnik.bg - Мобилна версия


The Time: Тестват върху хора ваксина срещу коронавирус

Възлажаг се много надежди и на лекарство срещу вируса Ебола

The Time: Тестват върху хора ваксина срещу коронавирус

Голяма биотехнологична компания със седалище в Кеймбридж, щата Масачузетс, е доставила първите партиди от своята ваксина срещу COVID-19, съобщи The Time. Ваксината е създадена само 42 дни след като бе осъществено генетичното секвениране на вируса COVID_19, наречен още SARS-CoV-2. То стана факт в средата  на януари благодарение на усилията на китайски изследователи.

Първите флакони бяха изпратени до Националния институт по алергия и инфекциозни заболявания (NIAID), които са част от Националния здравен институт (NIH) на САЩ в Бетезда, където ще се извърши подготовката за изследване на ваксината върху хора. Очаква се това да стане през април.

Учените от NIH също са започнали да тестват върху човек антивирусно лекарство, наречено Remdesivir, което е било първоначално разработено за вируса Ебола. Пациентът е бил заразен с SARS-CoV-2. Процесът ще бъде ще бъде ръководен от екип в Медицинския център на Университета в Небраска.

Първият пациент, който доброволно се е включи в проучването, е пътник, който е бил върнат в САЩ, след като пробата му за новия коронавирус е била положителна. Той е тестван на борда на круизния кораб Diamond Princess. Други като него, с положителна проба за COVID-19, които са хоспитализирани, също ще бъдат част от проучването.
Remdesivir показва обнадеждаващи резултати сред животни, заразени с два свързани коронавируси, единият причиняващ тежък остър респираторен синдром (SARS), а другият – причиняващ Близкоизточен респираторен синдром (MERS), обясняват изследователите.

Доброволците ще бъдат подбрани на случаен принцип, ще получават или лекарството, или плацебо  венозно за 10 дни. Ще им бъдат провеждани кръвни изследвания, както и вземане на секрети от носа и гърлото на всеки два дни, за да бъде проследено  количеството на вируса в организма.

Ваксината срещу COVID-19 е разработена за рекордно кратко време, тъй като се основава на сравнително нов генетичен метод, който не изисква големи количества вируси, а разчита на iРНК. Според експертите вирусната информационна РНК кодира правилните коронавирусни протеини, които след това се инжектират на хора и провокират образуването на антитела в организма, което е в основата на желания имунен отговор.  

 

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Dhj*

Още от Новини