50 млн. лв. годишно се изплащат от бизнеса като обезщетения за фалшиви болнични листове. Още 150 млн. лв. се изплащат от Националния осигурителен институт. За последните три години у нас са установени повече от 10 000 нарушения, свързани с издаването на фалшиви болнични, показват данни на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), цитирани от БНР.
Според АИКБ решение на проблема с фалшивите болнични трябва да се търси в посока поне първите 3 дни от болничния да са за сметка на работника по примера на редица европейски страни, в които не се плащат от 1 до 7 дни.
Размерът на изплатените обезщетения за последните 7 години се удвоява, заяви в интервю за предаването „Преди всички“ Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал.
„От 1,350 млн. болнични листа през 2012 г. до 2,750 млн. болнични листа през 2018 г. Това удвояване на броя на болничните не се дължи само на влошения здравен статус на населението или на застаряващото население. Има злоупотреби с болнични листове“, обясни Иванов.
Той подчерта още занижения контрол от страна на Министерството на здравеопазването и НОИ за правомерността на издаване на болнични, както и липсата на наказания.
Коментари по темата
"Размерът на изплатените обезщетения за последните 7 години се удвоява, заяви..." Но размерът на осигуровките /респ. заплатите/ е също нараснал 2-3 пъти, тъй че да не сравняват ябълки с круши. През 2011-та МРЗ бе 240лв., през 2018-та е 510лв. Минималните осигурителни прагове също са увеличени през годините.
След като са фалшиви, защо тогава ги плащат!?
Трябва да си голям тъпанар да пльоснеш някакво число болнични ,да ги обявиш за фалшиви, без да си го доказал фактологически. Само защото ти се виждат много. И това от така наречените бизнесмени , една голяма част от които сами пращат работниците да си вземат болничен защото предприятието било в престой. Това последното го казват самите пациенти. A иначе за Бай Ганя -никакви платени болнични за да му дойде акъла в тиквата и да не симулира.