burevestnik.bg - Мобилна версия


Австралия легализира психедeличните субстанции при депресия и посттравматично разстройство

Американската психиатрична асоциация и FDA настояват за повече изследвания върху ефекта на тези лекарства

Австралия легализира психедeличните субстанции при депресия и посттравматично разстройство

Австралия е първата страна, която позволи на психиатрите да предписват някои психеделични субстанции на пациенти с депресия или посттравматично стресово разстройство, предаде Асошиейтед прес. От 1 юли австралийските лекари вече могат да предписват дози MDMA, известен като екстази, за лечение на посттравматично стресово разстройство. Псилоцибинът, психоактивната съставка в психеделичните гъби, вече може да се предписва на хора с трудна за лечение депресия. Страната включи двете лекарства в списъка на одобрените лекарства от Администрацията за терапевтични продукти.

Тази стъпка на австралийските здравни власти беше обявена през февруари, но влезе в сила на 1 юли. Според някои учени тя извежда страната „в челните редици на изследванията в тази област“.

Крис Лангмид, заместник-директор на Центъра по невромедицина към Института по фармацевтични науки Монаш, коментира, че през последните 50 години има много малко напредък в лечението на някои хронични проблеми с психичното здраве.

Нарастващата степен на толерантност от страна на обществото накара два щата на САЩ да одобрят мерки за употребата им: Орегон беше първият, който легализира употребата на псилоцибин от възрастни, а гласоподавателите в Колорадо декриминализираха псилоцибина през 2022 г. Преди дни най-малкият брат на президента Джо Байдън заяви в радиоинтервю, че президентът е бил „много непредубеден“ в разговорите, които двамата са имали за ползите от психеделиците като форма на медицинско лечение.

Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) определи псилоцибин като „революционна терапия“ през 2018 г. - оценка, която ускори разработването и прегледа на тези лекарства за лечение на някои сериозни състояния.

Изследователите на психеделици, включително Джон Хопкинс, са се възползвали от федерални субсидии, а FDA пусна проект на ръководство в края на миналия месец за изследователи, които проектират клинични изпитвания, тестващи психеделични лекарства като потенциални лечения за различни медицински състояния.

Все пак Американската психиатрична асоциация не е одобрила използването на психеделици в лечението, отбелязвайки, че FDA все още не е предложила окончателно решение.

Медицински експерти в САЩ и на други места, включително Австралия, предупредиха, че са необходими повече изследвания за ефикасността на лекарствата и степента на рисковете от психеделиците, които могат да причинят халюцинации.

„Има опасения, че доказателствата остават неадекватни и преминаването към клинично приложение е преждевременно. От друга страна е възможно много некомпетентни или зле подготвени лекари да навлязат в полето на това професионално поле. Може да се окаже, че лечението ще бъде недостъпно за повечето хора, а официалният надзор на обучението, терапията и резултатите от пациентите ще бъде минимален или информацията за този процес ще липсва“, коментира д-р Пол Литнайцки, ръководител на Клиничната психеделична лаборатория на Университета Монаш.

Освен това според изчисленията лекарствата ще бъдат скъпи в Австралия – около 10 000 долара (приблизително 6 600 щатски долара) на пациент за терапевтичен курс.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   K%fW

Още от Новини