burevestnik.bg - Мобилна версия


Адв. Дамянов: Реформата в ТЕЛК е стъпка в правилна насока, но крие рискове

Адв. Дамянов: Реформата в ТЕЛК е стъпка в правилна насока, но крие рискове

„Предложената от министър Меджидиев реформа за ТЕЛК е стъпка в правилна и положителна насока. От друга страна обаче, ако бъде реализирана по начина, по който се предлага, има рискове поне в три насоки“. Това каза представителят на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК адв. Андрей Дамянов по повод представената в петък реформа в ТЕЛК-системата, която трябва да стане електронна, анонимна и на случаен принцип.  

„Не бива да се забравя, че дигитализацията в здравеопазването, включително на процедурите по ТЕЛК, макар и необходима, е само инструмент. Изправени сме в ситуация, в която нещо положително може да се окаже във вреда на пациентите“, допълни адв. Дамянов.

Едно от положителните неща е, че пациентът вече няма да се движи с една папка с куп документи и ако един от тях е сгрешен, да бъде връщан в начална точка. Това ще бъде избегнато благодарение на дигитализацията. Анонимизацията би спомогнала премахването на корупционните практики подобно на съдебната система, каквито аргументи бяха посочени. В здравната обаче сходността в казусите невинаги е показател за решаването на няколко сходни случая по един и същи начин. Би трябвало да се намери балансът между тази анонимизация и дигитализация и личното присъствие. Твърде много са казусите, при които пациентите имат т.нар. съпътстващи заболявания. Трябва да бъдат отчитани и спецификите при основното заболяване. Личният елемент би трябвало под някаква форма да бъде запазен“, категоричен беше адв. Дамянов.

По думите му другата опасност е, че дигитализацията и анонимизацията може да бъде инструмент за създаване на документи с невярно съдържание, защото е възможно на ТЕЛК да бъдат подавани фалшиви експертизи.

Той допълни, че често не могат да бъдат събрани лекарските комисии, поради липса на достатъчно кадри. „7 до 10 дни е оптимистичен срок, тъй като сегашното забавяне на освидетелстването е един от бичовете на системата и влошава допълнително състоянието на пациентите“, каза адв. Дамянов.

Според него не е проблем уредбата да бъде направена с наредба на министерството, но месец май е прекалено оптимистичен срок, тъй като опитът до момента показва, че електронизацията в останалите направления вече се бави твърде дълго.

„И се надявам дори с грешки поне да бъде стартиран процесът, за да може да бъде изгладено във времето това, което личи, че не работи като хората“, каза адв. Дамянов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vhr9

User Avatar Елка Ангелова 13.03.2023 12:51:27

Много е важно да се отбележи, че не всички прегледи на пациентите са изпратени към НЗИС и няма да има пълна информация за консултите и лечението им. Платените прегледи в 90% НЕ се изпращат към НЗИС. Как точно ще се извърши пълна и точна експертиза на пациента?!

User Avatar Гост 13.03.2023 12:31:23

Много правилно.След веднъж "написана" тежка диагноза в някоя клиника би трябвало да има и някакво второ мнения,пак на случаен принцип.Иначе ТЕЛК ще стане узаконител на мошенгии и ще ги плащаме всички!!

Още от Новини